Slider Revolution 7.0.2 - en to it translation catalogue (3148 entries)

en:  needs to be numeric
it:  deve essere numerico

en:  needs to not be empty
it:  non deve essere vuoto

en: "Hidden on Device"
it: "Nascosto sul dispositivo"

en: "Load JS Libraries Globally"
it: "Carica librerie JS globalmente"

en: "Pages to Load SR JS Libraries" option
it: Opzione "Pagine da caricare Librerie SR JS"

en: #Enter Anchor ID
it: #Inserisci ID anchor

en: #topbar,.content,5px
it: #barra superiore,.contenuto,5px

en: %s "%s" could not be loaded
it: %s Impossibile caricare "%s"

en: %s "%s" does not exist
it: %s "%s" non esiste

en: & Addons
it: & Componenti aggiuntivi

en: &lt;label&gt;
it: &lt;etichetta&gt;

en: (Dimension)
it: (Dimensione)

en: (i.e. for Menu)
it: (ad esempio per il menu)

en: *One License Key / Purchase Code is required for each Website
it: *È necessaria una chiave di licenza/codice di acquisto per ogni sito web.

en: --- Choose Slider ---
it: Scegli la slider

en: 0 Free Modules Remaining
it: 0 moduli gratuiti rimanenti

en: 1 Free Module Remaining
it: 1 modulo gratuito rimanente

en: 1 Time Per Session
it: 1 volta per sessione

en: 1. Log in to your account..
it: 1. Accedi al tuo account.

en: 1. Select the AI Credit pack that fits your needs.
it: 1. Seleziona il pacchetto di crediti AI più adatto alle tue esigenze.

en: 1.5x
it: 1,5 volte

en: 16:9 (Landscape)
it: 16:9 (Orizzontale)

en: 1:1 (Square)
it: 1:1 (Quadrato)

en: 1K
it: 1.000

en: 1st Time
it: Prima volta

en: 2-3 minutes
it: 2-3 minuti

en: 2. Complete the one-time purchase (no subscription).
it: 2. Completa l'acquisto una tantum (senza abbonamento).

en: 2. This will take you to your Member Dashboard.
it: 2. Verrai reindirizzato alla tua Dashboard membro.

en: 200+ Ready-To-Go Templates
it: Oltre 200 modelli pronti all'uso

en: 2:3 (Portrait)
it: 2:3 (Verticale)

en: 3. Select the license key you want to add credits to.
it: 3. Seleziona la chiave di licenza a cui desideri aggiungere crediti.

en: 30+ Addons
it: Oltre 30 componenti aggiuntivi

en: 3:2 (Landscape)
it: 3:2 (Orizzontale)

en: 3:4 (Portrait)
it: 3:4 (Verticale)

en: 3D Cartoon Monster
it: Mostro cartone animato 3D

en: 3D Effect
it: Effetto 3D

en: 3D Effect Depth
it: Profondità dell'effetto 3D

en: 3D Effects
it: Effetti 3D

en: 3D Perspective
it: Prospettiva 3D

en: 3D Render
it: Render 3D

en: 4 Images
it: 4 immagini

en: 4. Click the AI Credits icon next to that license.
it: 4. Clicca sull'icona Crediti AI accanto a quella licenza.

en: 404 Content
it: Contenuto 404

en: 4:3 (Landscape)
it: 4:3 (Orizzontale)

en: 5x ~3 minutes
it: 5 volte ~3 minuti

en: 9:6 (Landscape)
it: 9:6 (Paesaggio)

en: <div id="revslider_helpcenter_link">Help Center</div>
it: <div id="revslider_helpcenter_link">Centro assistenza</div>

en: <div id="revslider_manual_link">Getting Started</div>
it: <div id="revslider_manual_link">Per iniziare</div>

en: <div id="revslider_templates_link">Templates</div>
it: <div id="revslider_templates_link">Modelli</div>

en: <h2>In case you’re using Google Web Fonts (default) or playing videos or sounds via YouTube or Vimeo in Slider Revolution we recommend to add the corresponding text phrase to your privacy police:</h2>
    		<h3>YouTube</h3> <p>Our website uses plugins from YouTube, which is operated by Google. The operator of the pages is YouTube LLC, 901 Cherry Ave., San Bruno, CA 94066, USA.</p> <p>If you visit one of our pages featuring a YouTube plugin, a connection to the YouTube servers is established. Here the YouTube server is informed about which of our pages you have visited.</p> <p>If you're logged in to your YouTube account, YouTube allows you to associate your browsing behavior directly with your personal profile. You can prevent this by logging out of your YouTube account.</p> <p>YouTube is used to help make our website appealing. This constitutes a justified interest pursuant to Art. 6 (1) (f) DSGVO.</p> <p>Further information about handling user data, can be found in the data protection declaration of YouTube under <a href="https://www.google.de/intl/de/policies/privacy" target="_blank" rel="noopener">https://www.google.de/intl/de/policies/privacy</a>.</p>
    		<h3>Vimeo</h3> <p>Our website uses features provided by the Vimeo video portal. This service is provided by Vimeo Inc., 555 West 18th Street, New York, New York 10011, USA.</p> <p>If you visit one of our pages featuring a Vimeo plugin, a connection to the Vimeo servers is established. Here the Vimeo server is informed about which of our pages you have visited. In addition, Vimeo will receive your IP address. This also applies if you are not logged in to Vimeo when you visit our plugin or do not have a Vimeo account. The information is transmitted to a Vimeo server in the US, where it is stored.</p> <p>If you are logged in to your Vimeo account, Vimeo allows you to associate your browsing behavior directly with your personal profile. You can prevent this by logging out of your Vimeo account.</p> <p>For more information on how to handle user data, please refer to the Vimeo Privacy Policy at <a href="https://vimeo.com/privacy" target="_blank" rel="noopener">https://vimeo.com/privacy</a>.</p>
    		<h3>Google Web Fonts</h3> <p>For uniform representation of fonts, this page uses web fonts provided by Google. When you open a page, your browser loads the required web fonts into your browser cache to display texts and fonts correctly.</p> <p>For this purpose your browser has to establish a direct connection to Google servers. Google thus becomes aware that our web page was accessed via your IP address. The use of Google Web fonts is done in the interest of a uniform and attractive presentation of our plugin. This constitutes a justified interest pursuant to Art. 6 (1) (f) DSGVO.</p> <p>If your browser does not support web fonts, a standard font is used by your computer.</p> <p>Further information about handling user data, can be found at <a href="https://developers.google.com/fonts/faq" target="_blank" rel="noopener">https://developers.google.com/fonts/faq</a> and in Google's privacy policy at <a href="https://www.google.com/policies/privacy/" target="_blank" rel="noopener">https://www.google.com/policies/privacy/</a>.</p>
    		<h3>SoundCloud</h3><p>On our pages, plugins of the SoundCloud social network (SoundCloud Limited, Berners House, 47-48 Berners Street, London W1T 3NF, UK) may be integrated. The SoundCloud plugins can be recognized by the SoundCloud logo on our site.</p>
    			<p>When you visit our site, a direct connection between your browser and the SoundCloud server is established via the plugin. This enables SoundCloud to receive information that you have visited our site from your IP address. If you click on the “Like” or “Share” buttons while you are logged into your SoundCloud account, you can link the content of our pages to your SoundCloud profile. This means that SoundCloud can associate visits to our pages with your user account. We would like to point out that, as the provider of these pages, we have no knowledge of the content of the data transmitted or how it will be used by SoundCloud. For more information on SoundCloud’s privacy policy, please go to https://soundcloud.com/pages/privacy.</p><p>If you do not want SoundCloud to associate your visit to our site with your SoundCloud account, please log out of your SoundCloud account.</p>
it: <h2>Se utilizzi Google Web Fonts (impostazione predefinita) o riproduci video o audio tramite YouTube o Vimeo in Slider Revolution, ti consigliamo di aggiungere la seguente frase alla tua informativa sulla privacy:</h2>
    		<h3>YouTube</h3> <p>Il nostro sito web utilizza plugin di YouTube, gestito da Google. Il gestore delle pagine è YouTube LLC, 901 Cherry Ave., San Bruno, CA 94066, USA.</p> <p>Se visiti una delle nostre pagine che contiene un plugin YouTube, viene stabilita una connessione con i server YouTube. In questo modo il server YouTube viene informato su quali delle nostre pagine hai visitato.</p> <p>Se hai effettuato l'accesso al tuo account YouTube, YouTube ti consente di associare il tuo comportamento di navigazione direttamente al tuo profilo personale. Puoi impedirlo effettuando il logout dal tuo account YouTube.</p> <p>YouTube viene utilizzato per rendere il nostro sito web più attraente. Ciò costituisce un interesse legittimo ai sensi dell'art. 6 (1) (f) DSGVO.</p> <p>Ulteriori informazioni sul trattamento dei dati degli utenti sono disponibili nell'informativa sulla protezione dei dati di YouTube all'indirizzo <a href="https://www.google.de/intl/de/policies/privacy" target="_blank" rel="noopener">https://www.google.de/intl/de/policies/privacy</a>.</p>
    		<h3>Vimeo</h3> <p>Il nostro sito web utilizza le funzionalità fornite dal portale video Vimeo. Questo servizio è fornito da Vimeo Inc., 555 West 18th Street, New York, New York 10011, USA.</p> <p>Se visitate una delle nostre pagine dotate di un plugin Vimeo, viene stabilita una connessione con i server di Vimeo. In questo modo il server di Vimeo viene informato su quali delle nostre pagine avete visitato. Inoltre, Vimeo riceverà il vostro indirizzo IP. Ciò vale anche se non avete effettuato l'accesso a Vimeo quando visitate il nostro plugin o non avete un account Vimeo. Le informazioni vengono trasmesse a un server di Vimeo negli Stati Uniti, dove vengono memorizzate.</p> <p>Se avete effettuato l'accesso al vostro account Vimeo, Vimeo vi consente di associare il vostro comportamento di navigazione direttamente al vostro profilo personale. Potete impedirlo effettuando il logout dal vostro account Vimeo.</p> <p>Per ulteriori informazioni sul trattamento dei dati degli utenti, consultare l'Informativa sulla privacy di Vimeo all'indirizzo <a href="https://vimeo.com/privacy" target="_blank" rel="noopener">https://vimeo.com/privacy</a>.</p>
    		<h3>Google Web Fonts</h3> <p>Per una rappresentazione uniforme dei caratteri, questa pagina utilizza i caratteri web forniti da Google. Quando si apre una pagina, il browser carica i caratteri web richiesti nella cache del browser per visualizzare correttamente i testi e i caratteri.</p> <p>A tal fine, il browser deve stabilire una connessione diretta con i server di Google. Google viene così a conoscenza del fatto che la nostra pagina web è stata visitata tramite il tuo indirizzo IP. L'utilizzo dei font web di Google avviene nell'interesse di una presentazione uniforme e attraente del nostro plugin. Ciò costituisce un interesse legittimo ai sensi dell'art. 6 (1) (f) DSGVO.</p> <p>Se il browser dell'utente non supporta i font web, il computer utilizza un font standard.</p> <p>Ulteriori informazioni sul trattamento dei dati degli utenti sono disponibili all'indirizzo <a href="https://developers.google.com/fonts/faq" target="_blank" rel="noopener">https://developers.google.com/fonts/faq</a> e nell'informativa sulla privacy di Google all'indirizzo <a href="https://www.google.com/policies/privacy/" target="_blank" rel="noopener">https://www.google.com/policies/privacy/</a>.</p>
    		<h3>SoundCloud</h3><p>Nelle nostre pagine possono essere integrati plugin del social network SoundCloud (SoundCloud Limited, Berners House, 47-48 Berners Street, Londra W1T 3NF, Regno Unito). I plugin SoundCloud sono riconoscibili dal logo SoundCloud sul nostro sito.</p>
    			<p>Quando visitate il nostro sito, tramite il plugin viene stabilita una connessione diretta tra il vostro browser e il server di SoundCloud. Ciò consente a SoundCloud di ricevere informazioni relative alla vostra visita al nostro sito dal vostro indirizzo IP. Se cliccate sui pulsanti "Mi piace" o "Condividi" mentre siete connessi al vostro account SoundCloud, potete collegare il contenuto delle nostre pagine al vostro profilo SoundCloud. Ciò significa che SoundCloud può associare le visite alle nostre pagine al vostro account utente. Desideriamo sottolineare che, in qualità di fornitori di queste pagine, non siamo a conoscenza del contenuto dei dati trasmessi né del modo in cui saranno utilizzati da SoundCloud. Per ulteriori informazioni sulla politica sulla privacy di SoundCloud, visitare il sito https://soundcloud.com/pages/privacy.</p><p>Se non desideri che SoundCloud associ la tua visita al nostro sito al tuo account SoundCloud, esci dal tuo account SoundCloud.</p>

en: A guided tour of the editor’s<br>main tools and how<br>everything fits together.
it: Una visita guidata agli<br>principali strumenti dell'editor e di come<br>tutto si integra.

en: A new blank page has been created in your WordPress pages. You can now edit the page to customize it further or view it live on your website.
it: È stata creata una nuova pagina vuota nelle tue pagine WordPress. Ora puoi modificare la pagina per personalizzarla ulteriormente o visualizzarla in tempo reale sul tuo sito web.

en: A sample text paragraph<br>for your content needs
it: Un paragrafo di testo di esempio<br>per le tue esigenze di contenuto

en: A to Z
it: A a Z

en: A variety of sizes and densities can be also downloaded from the
it: È inoltre possibile scaricare una varietà di dimensioni e densità dal sito

en: A. Dark
it: A. Scuro

en: ADDONS
it: COMPLEMENTI

en: AI
it: IA

en: AI Credit
it: Credito AI

en: AI Credits
it: Crediti AI

en: AI Credits are assigned to individual license keys.
it: I crediti AI vengono assegnati alle singole chiavi di licenza.

en: AI Credits for Image Generation
it: Crediti AI per la generazione di immagini

en: AI Engine
it: Motore AI

en: AI Features
it: Funzionalità dell'IA

en: AI Generated Image
it: Immagine generata dall'intelligenza artificiale

en: AI Generation
it: Generazione AI

en: AI Image Background Removal
it: Rimozione dello sfondo delle immagini con l'intelligenza artificiale

en: AI Image Generation
it: Generazione di immagini tramite IA

en: AI Text Generation
it: Generazione di testo tramite IA

en: AI Translate
it: Traduzione con l'IA

en: AI method not implemented (%s).
it: Metodo AI non implementato (%s).

en: API Key
it: Chiave API

en: API Rate Limit Exceeded.
it: Limite API superato.

en: API Route Not Found.
it: Percorso API non trovato.

en: API SDK error.
it: Errore API SDK.

en: ARIA Attributes
it: Attributi ARIA

en: ARIA Label
it: Etichetta ARIA

en: ARIA Labeled by
it: Etichetta ARIA

en: Above All Slides
it: Sopra tutte le diapositive

en: Above Entire Module
it: Sopra l'intero modulo

en: Absolute
it: Assoluto

en: Absolute Position
it: Posizione Assoluta

en: Acceleration
it: Accelerazione

en: Access to generative AI features
it: Accesso alle funzionalità dell'IA generativa

en: Accessibility
it: Accessibilità

en: Action Mode
it: Modalità azione

en: Action Mode & Scenes
it: Modalità azione e scene

en: Action Required
it: Azione Richiesta

en: Action Triggered
it: Azione attivata

en: Actions
it: Azioni

en: Activated
it: Attivato

en: Activating Addons
it: Attivazione dei componenti aggiuntivi

en: Active
it: Attivo

en: Active Keys
it: Tasti attivi

en: Active Video in Slide
it: Video attivo nella diapositiva

en: Adapt Slide Content
it: Adatta il contenuto della diapositiva

en: Add
it: Aggiungi

en: Add AI credits
it: Aggiungi crediti AI

en: Add After
it: Aggiungi dopo

en: Add Before
it: Aggiungi prima

en: Add Clean Finish
it: Aggiungi finitura pulita

en: Add Color Variant
it: Aggiungi variante di colore

en: Add Custom Font
it: Aggiungere un carattere personalizzato

en: Add Custom SVG
it: Aggiungi SVG personalizzato

en: Add Element
it: Aggiungi Elemento

en: Add Filter
it: Aggiungi file

en: Add Image
it: Aggiungi immagine

en: Add Layer
it: Aggiungi Livello

en: Add Level
it: Aggiungi livello

en: Add Line
it: Aggiungi Riga

en: Add Loop
it: Aggiungi ciclo

en: Add Media
it: Aggiungi Media

en: Add New Action
it: Aggiungi nuova azione

en: Add New Frame
it: Aggiungi nuovo fotogramma

en: Add Palette
it: Aggiungi tavolozza

en: Add Parameters
it: Aggiungi parametri

en: Add Path
it: Aggiungi percorso

en: Add Pattern
it: Aggiungi motivo

en: Add Scene
it: Aggiungi scena

en: Add Seek
it: Aggiungi ricerca

en: Add Sensor
it: Aggiungi sensore

en: Add Slide
it: Aggiungi diapositiva

en: Add Slide(s)
it: Aggiungi diapositiva

en: Add Stop
it: Aggiungi Fermata

en: Add a new scene
it: Aggiungi una nuova scena

en: Add clicks, links, and interactions to turn designs into experiences.
it: Aggiungi clic, link e interazioni per trasformare i progetti in esperienze.

en: Add to Favorites
it: Aggiungi ai Preferiti

en: Add to Module
it: Aggiungi al modulo

en: Add, duplicate, delete, and reorder slides. Manage slide-specific settings like thumbnails, timing, progress, and scheduling.
it: Aggiungi, duplica, elimina e riordina le diapositive. Gestisci le impostazioni specifiche delle diapositive come miniature, tempistiche, avanzamento e programmazione.

en: Add/Remove in Editor
it: Aggiungi/Rimuovi nell'Editor

en: Added Functionality
it: Funzionalità aggiuntive

en: Additional CSS class(es)
it: Classi CSS aggiuntive

en: Additional Transforms
it: Trasformazioni aggiuntive

en: Additive
it: Additivo

en: Addon Added Successfully
it: Addon aggiunto con successo

en: Addon Guide
it: Guida agli add-on

en: Addon Removed Successfully
it: Componente aggiuntivo rimosso correttamente

en: Addon Updates
it: Aggiornamenti dei componenti aggiuntivi

en: Addon could not be activated
it: Impossibile attivare l'add-on

en: Addon could not be deactivated
it: Impossibile disattivare l'add-on

en: Addon deactivated
it: Addon disattivato

en: Addons
it: Componenti aggiuntivi

en: Addons Installed Successfully
it: Componenti aggiuntivi installati correttamente

en: Addons are temporarily unavailable. Register your Slider Revolution license to enable all addon functionality.
it: Gli add-on non sono temporaneamente disponibili. Registra la tua licenza Slider Revolution per abilitare tutte le funzionalità degli add-on.

en: Addons:
it: Componenti aggiuntivi:

en: Adds custom and auto ARIA roles and labels to improve screen reader compatibility. Update values per layer and slide as required.
it: Aggiunge ruoli e etichette ARIA personalizzati e automatici per migliorare la compatibilità con gli screen reader. Aggiornare i valori per ogni livello e diapositiva secondo necessità.

en: Aditional
it: Inoltre

en: Adjusting and refining...
it: Regolazione e perfezionamento...

en: Adjusting tone and style...
it: Regolazione del tono e dello stile...

en: Adjusts the distance, animation, and styling of non-focused carousel slides.<br><br>
    					Note: Some effects (e.g., 3D Spin) only appear during transitions in preview or on the live site. The editor may show slight differences in spacing and sibling count.
it: Regola la distanza, l'animazione e lo stile delle diapositive del carosello non selezionate.<br><br>
    					Nota: alcuni effetti (ad es. 3D Spin) sono visibili solo durante le transizioni nell'anteprima o sul sito live. L'editor potrebbe mostrare lievi differenze nella spaziatura e nel numero di elementi affini.

en: Adjusts the width of individual slides based on the module’s height and aspect ratio to create a justified layout.
it: Regola la larghezza delle singole diapositive in base all'altezza e alle proporzioni del modulo per creare un layout allineato.

en: Admin
it: Amministratore

en: Admin Thumbnail
it: Miniatura amministratore

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced Effect
it: Effetto avanzato

en: Advanced Instructions
it: Istruzioni avanzate

en: Advanced Link Settings
it: Impostazioni avanzate dei collegamenti

en: Advanced Mobile Resolution
it: Risoluzione avanzata per dispositivi mobili

en: Advanced Mode
it: Modalità avanzata

en: Advanced Module Embedding
it: Incorporamento di moduli avanzati

en: Advanced Transforms
it: Trasformazioni avanzate

en: Advanced Transition Attributes
it: Attributi di transizione avanzati

en: Advanced Transitions
it: Transizioni avanzate

en: Aerial Beach Photo
it: Foto aerea della spiaggia

en: Affected Layers
it: Livelli interessati

en: After
it: Dopo

en: After (ms)
it: Dopo (ms)

en: After DOM Loaded
it: Dopo il caricamento del DOM

en: Alias Contains
it: Alias contiene

en: Align
it: Allinea

en: All
it: Tutti

en: All Categories
it: Tutte le categorie

en: All Elements
it: Tutti gli elementi

en: All Events
it: Tutti gli Eventi

en: All Items
it: Tutti gli elementi

en: All Languages
it: Tutte le lingue

en: All Layer Types
it: Tutti i tipi di strato

en: All Layers
it: Tutti i Livelli

en: All Opened Modal
it: Tutti i modali aperti

en: All Pages With SR
it: Tutte le pagine con SR

en: All Posts
it: Tutti gli articoli

en: All Posts Auto
it: Tutti i post - Auto

en: All Slides
it: Tutte le slide

en: All States
it: Tutte le Regioni

en: All of the premium features including templates,<br>add-ons and premium 1-on-1 support,<br>have been removed from your website
it: Tutte le funzionalità premium, inclusi modelli,<br>componenti aggiuntivi e assistenza premium individuale,<br>sono state rimosse dal tuo sito web.

en: Allow Full Screen
it: Consenti schermo intero

en: Allow Layer Selection
it: Consenti selezione livello

en: Alt-Click
it: Alt-Clic

en: Alt-Drag
it: Alt-Trascina

en: Alt. Coloring
it: Alternativa: colorazione

en: Alt. Line Colors
it: Colori alternativi delle linee

en: Alternate
it: Alternato

en: Alternative 1st Slide
it: Alternativa alla 1° Slide

en: Always Visible on Carousel
it: Sempre visibile sulla giostra

en: Always on all Slide
it: Sempre su tutte le diapositive

en: Amount
it: Importo

en: Amount of Slides
it: Numero di Slides

en: Amplitude
it: Ampiezza

en: An error occurred while preparing the preview.
it: Si è verificato un errore durante la preparazione dell'anteprima.

en: Anchor
it: Ancora

en: Anchor #ID at URL
it: Ancoraggio #ID all'URL

en: Anchors
it: Ancore

en: Angle
it: Angolo

en: Angles
it: Angoli

en: Anim From
it: Anim da

en: Animate Origin
it: Origine dell'animazione

en: Animate Particle Opacity
it: Animazione dell'opacità delle particelle

en: Animate Particle Sizes
it: Animare le dimensioni delle particelle

en: Animate by Chars.
it: Animato da Chars.

en: Animate by Lines
it: Animare con le linee

en: Animate by Words
it: Animare con le parole

en: Animate in Both Directions (Yoyo Effect)
it: Animazione in entrambe le direzioni (effetto yo-yo)

en: Animate on click
it: Animazione al clic

en: Animated
it: Animato

en: Animated Color in Frame
it: Colore animato nella cornice

en: Animation
it: Animazione

en: Animation & Scenes
it: Animazione e scene

en: Animation Frames
it: Fotogrammi dell'animazione

en: Animation Mode
it: Modalità animazione

en: Animation Speed
it: Velocità animazione

en: Animation Targets
it: Obiettivi dell'animazione

en: Animation Under Mask
it: Animazione sotto maschera

en: Animation Visibility
it: Visibilità dell'animazione

en: Animation could not be saved
it: Impossibile salvare

en: Animation deleted
it: Animazione cancellata

en: Animation saved
it: Animazione salvata

en: Announce Slide Changes (ARIA-Live)
it: Annuncia modifiche alle diapositive (ARIA-Live)

en: Announces active slide changes to screen readers via aria-live. Use this only if slide content needs dynamic announcement, and set the announcement text per slide as required.
it: Segnala ai lettori di schermo i cambiamenti attivi delle diapositive tramite aria-live. Utilizzare questa opzione solo se il contenuto della diapositiva richiede un annuncio dinamico e impostare il testo dell'annuncio per ogni diapositiva secondo necessità.

en: Any Content Breaks
it: Eventuali interruzioni dei contenuti

en: Apline Lake
it: Lago Alpino

en: Apply
it: Applica

en: Approximate Remaining Time
it: Tempo rimanente approssimativo

en: April
it: Aprile

en: Arc
it: Arco

en: Are you sure you want to delete this folder?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa cartella?

en: Are you sure you want to restore slide data to the specified backup?
it: Sei sicuro di voler ripristinare i dati delle diapositive dal backup specificato?

en: Around
it: Intorno

en: Arrow Skin Type
it: Tipo di pelle Arrow

en: Arrow Transition
it: Transizione con freccia

en: Arrows
it: Frecce

en: Article
it: Articolo

en: Ascending
it: Ascendente

en: Aspect Ratio
it: Proporzioni

en: At the End
it: Alla fine

en: Attibutes
it: Attributi

en: Attract
it: Attirare

en: Attribute
it: Attributo

en: Attributes
it: Attributi

en: Attributes to Edit
it: Attributi da modificare

en: Audio Content
it: Contenuto Audio

en: Audios
it: Audio

en: August
it: Agosto

en: Author
it: Autore

en: Author, Editor, Admin
it: Autore, editore, amministratore

en: Authoritative / Expert
it: Autorevole / Esperto

en: Auto Adjust
it: Regolazione automatica

en: Auto Direction
it: Direzione automatica

en: Auto Disable
it: Disattivazione automatica

en: Auto Order
it: Ordine automatico

en: Auto Play
it: Riproduzione automatica

en: Auto Progress
it: Progresso automatico

en: Auto Rotate
it: Rotazione automatica

en: Auto Rotated Direction
it: Rotazione automatica della direzione

en: Auto but Max x1
it: Auto ma Max x1

en: Auto but Max x2
it: Auto ma Max x2

en: Auto but Max x3
it: Auto ma Max x3

en: Auto but Max x4
it: Auto ma Max x4

en: Automatic Data Migration is running
it: La migrazione automatica dei dati è in corso

en: Available
it: Disponibile

en: Available Controls
it: Controlli disponibili

en: Available Version:
it: Versione disponibile:

en: Avoid entering personal data (names, email addresses, etc.) when using the text editing feature.
it: Evita di inserire dati personali (nomi, indirizzi e-mail, ecc.) quando utilizzi la funzione di modifica del testo.

en: Axis "X" Source
it: Origine dell'asse "X"

en: Axis "Y" Split
it: Divisione sull'asse "Y"

en: BG
it: Sfondo

en: BG (Dynamic)
it: BG (Dinamico)

en: BG (Fixed)
it: BG (Fisso)

en: BG Color
it: Colore sfondo

en: BG Image
it: Immagine di sfondo

en: Back
it: Indietro

en: Back & Front
it: Fronte e retro

en: Back to Parent
it: Torna alla pagina principale

en: Backdrop Blur
it: Sfondo sfocato

en: Backdrop Filter
it: Filtro sfondo

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Background Ideas
it: Idee di fondo

en: Background URL missing.
it: URL di sfondo mancante.

en: Background images missing.
it: Immagini di sfondo mancanti.

en: Background index out of range.
it: Indice di background fuori intervallo.

en: Background removal failed.
it: Rimozione dello sfondo non riuscita.

en: Backward
it: Indietro

en: Bad File Format
it: Formato file non valido

en: Bad Request
it: Richiesta non valida

en: Bar Graph
it: Grafico a barre

en: Bar Graph Parallel
it: Grafico a barre parallelo

en: Base Transform & Display
it: Trasformazione e visualizzazione della base

en: Based On
it: Basato su

en: Basic
it: Base

en: Before
it: Prima

en: Before After
it: Prima Dopo

en: Before After Addon Missing
it: Prima Dopo Addon Mancante

en: Before After Drag BG color
it: Prima Dopo Trascina Colore sfondo

en: Before After Icon color
it: Prima Dopo Colore icona

en: Behind All Slides
it: Dietro tutte le diapositive

en: Behind Global Elements
it: Dietro Global Elements

en: Behind Navigation
it: Dietro la navigazione

en: Below Module
it: Modulo sottostante

en: Between breakpoints, the module maintains its aspect ratio by scaling height proportionately with width.<br><br>
    					At the next breakpoint, it adopts the aspect ratio defined in the content flow container for that device size.
it: Tra un punto di interruzione e l'altro, il modulo mantiene le proporzioni ridimensionando l'altezza in modo proporzionale alla larghezza.<br><br>
    					Al punto di interruzione successivo, adotta le proporzioni definite nel contenitore del flusso di contenuto per quella dimensione del dispositivo.

en: Bigger Dot
it: Punto più grande

en: Bind to Slide BG 3D
it: Legare a Slide BG 3D

en: Black & White
it: Bianco e Nero

en: Blank Canvas
it: Tela bianca

en: Blank Page Created Successfully
it: Pagina vuota creata con successo

en: Blank Page Creation Failed
it: Creazione pagina vuota non riuscita

en: Blend
it: Miscela

en: Blending Mode
it: Modalità di fusione

en: Blinking
it: Lampeggiante

en: Blinking Speed
it: Velocità di lampeggiamento

en: Block
it: Blocco

en: Block Axis X Movement
it: Blocca il movimento sull'asse X

en: Block Axis Y Movement
it: Blocca il movimento sull'asse Y

en: Block Depth
it: Profondità del blocco

en: Block Offset
it: Offset blocco

en: Block Offsets
it: Offset dei blocchi

en: Block Overlay
it: Sovrapposizione blocco

en: Block Scroll during Load
it: Blocca lo scorrimento durante il caricamento

en: Block Scroll on Touch
it: Disattiva lo scorrimento al tocco

en: Block Transitions (SFX)
it: Transizioni di blocco (SFX)

en: Block Vertical Drag from Scroll
it: Blocca trascinamento verticale dallo scorrimento

en: Blur
it: Sfocatura

en: Blur & Zoom
it: Sfocatura e zoom

en: Blur 3D
it: Sfocatura 3D

en: Blur Settings
it: Impostazioni sfocatura

en: Blur Strength
it: Intensità della sfocatura

en: Blurs
it: Sfocature

en: Body
it: Corpo

en: Bokeh FX
it: Effetto bokeh

en: Bold & Fine Design
it: Design audace e raffinato

en: Bold Design
it: Design audace

en: Border
it: Bordo

en: Border Color
it: Colore Bordo

en: Border Opacity
it: Opacità del bordo

en: Border Radius
it: Raggio Bordo

en: Border Style
it: Stile Bordo

en: Border Width
it: Larghezza Margine

en: Borders
it: Bordi

en: Borlabs Cookie
it: Cookie Borlabs

en: Both
it: Entrambi

en: Both + Fade In
it: Entrambi + Dissolvenza in entrata

en: Both + Fade on & Out
it: Entrambi + Dissolvenza in entrata e in uscita

en: Both Axis
it: Entrambi gli assi

en: Bottom
it: Sotto

en: Bottom - Top
it: Basso - alto

en: Bottom Border
it: Bordo Inferiore

en: Bottom Center
it: In basso al centro

en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

en: Bottom Left - Top Right
it: In basso a sinistra - In alto a destra

en: Bottom Left to Top Right
it: Dal basso sinistra verso l'alto a destra

en: Bottom Right
it: In basso a destra

en: Bottom Right - Top Left
it: In basso a destra - In alto a sinistra

en: Bottom Right to Top Left
it: Dal basso destra verso l'alto a sinistra

en: Bottom Spike
it: Picco inferiore

en: Bottom To Top
it: Dal Basso verso l'Alto

en: Bottom to Top
it: Dal basso verso l'alto

en: Bounce
it: Rimbalzo

en: Boundless Creativity Awaits
it: Una creatività senza limiti ti aspetta

en: Box Shadow
it: Ombra Box

en: Boxes Effects
it: Effetti delle scatole

en: Boxes Horizontal Slide
it: Scatole Scorrimento orizzontale

en: Boxes Vertical Slide
it: Scatole Scorrimento verticale

en: Break Down At
it: Guasto a

en: Breakpoints
it: Breakpoint

en: Breakpoints Include Scrollbar Width
it: I punti di interruzione includono la larghezza della barra di scorrimento

en: Brightness Transformation
it: Trasformazione della luminosità

en: Bring your layers to life<br>with timelines, motion, and effects.
it: Dai vita ai tuoi livelli<br>con linee temporali, animazioni ed effetti.

en: Bristle
it: Setole

en: Browse, search, and reorder all layers in your slide. Perfect for managing nested groups, filtering elements, previewing scenes, and accessing bulk editing tools.
it: Sfoglia, cerca e riordina tutti i livelli nella tua diapositiva. Perfetto per gestire gruppi nidificati, filtrare elementi, visualizzare anteprime delle scene e accedere a strumenti di modifica in blocco.

en: Browser & Device
it: Browser e dispositivo

en: Browser Based
it: Visualizza direttamente sul sito

en: Browser Behavior
it: Comportamento del browser

en: Brush Settings
it: Impostazioni del pennello

en: Bubble
it: Proporzione

en: Bubblemorph Shadow Color
it: Bubblemorph Colore ombra

en: Bubbles
it: Bolle

en: Build your Slider Revolution module entirely your way — begin with a blank canvas and full creative control.
it: Crea il tuo modulo Slider Revolution interamente a modo tuo: inizia con una tela bianca e il pieno controllo creativo.

en: Build your layout, place content, and style every part of your design.
it: Crea il tuo layout, inserisci i contenuti e personalizza ogni parte del tuo progetto.

en: Built-in
it: Incorporato

en: Bulk Edit Targets
it: Modifica in blocco dei destinatari

en: Bulk Editor
it: Editor di massa

en: Bulk Style Editor
it: Editor di stile in blocco

en: Bulk edit target attributes differ.<br>Using values from the first layer.
it: Gli attributi di destinazione della modifica in blocco sono diversi.<br>Utilizzo dei valori del primo livello.

en: Bullet Skin Type
it: Tipo di pelle Bullet

en: Bullets
it: Punti elenco

en: Bullets & Arrows
it: Proiettili e frecce

en: Burn Effects
it: Effetti di bruciatura

en: Burn Over
it: Bruciatura estesa

en: Burn Swipe
it: Scorri per bruciare

en: Burn Up
it: Brucia tutto

en: Burst
it: Raffica

en: Butt
it: Culatto

en: Button
it: Pulsante

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Buy Now
it: Acquista

en: Buy a License
it: Acquista una licenza

en: Buy another License*
it: Acquista un'altra licenza*

en: By Compressing Output
it: Comprimendo l'output

en: By Echo Output
it: Di Echo Output

en: By Perspective
it: Per prospettiva

en: By Rotation
it: A rotazione

en: By Transform X
it: Di Transform X

en: By Transform Z
it: Di Transform Z

en: CC0 Creative Commons
it: Creative Commons

en: Cache Fonts Locally
it: Cache dei font a livello locale

en: Caching & Database Tools
it: Strumenti di cache e database

en: Call Back
it: Richiamata

en: Call Back Function
it: Funzione di richiamata

en: Call Delay
it: Ritardo chiamata

en: Call Slide
it: Chiamata Slide

en: CallBack
it: Richiamata

en: Camera
it: Fotocamera

en: Camera / Scene Loop
it: Telecamera / Riproduzione in loop

en: Camera Speed
it: Velocità della telecamera

en: Camera Spehere
it: Camera Sphere

en: Can't connect to the ThemePunch servers, please check your webserver settings
it: Impossibile connettersi ai server ThemePunch, controllare le impostazioni del server web.

en: Can't create zip file:
it: Impossibile creare file ZIP:

en: Can't delete default preset of default navigations
it: Non è in assesso eliminare il preset predefinito delle navigazioni predefinite

en: Can't modify a default preset of default navigations
it: Non è in asso modificare un preset predefinito delle navigazioni predefinite

en: Can't open zip file
it: Impossibile aprire il file zip

en: Can't write into the uploads folder of WordPress, please change permissions and try again!
it: Non riesco a scrivere nella cartella di caricamento di WordPress, cambia le autorizzazioni e riprova!

en: Can't write the file into the uploads folder of WordPress, please change permissions and try again!
it: Impossibile scrivere il file nella cartella upload di WordPress, si prega di cambiare le autorizzazioni e riprovare!

en: Cancel
it: Annulla

en: Capitalize
it: Iniziali maiuscole

en: Carousel
it: Carosello

en: Carousel Axis Multiplication
it: Moltiplicazione dell'asse della giostra

en: Carousel Settings
it: Impostazioni Carosello

en: Carousel Swipe on Desktop
it: Carosello Scorri sul desktop

en: Carousel Swipe on Mobile
it: Carosello Scorri sul cellulare

en: Casual / Conversational
it: Informale / Colloquiale

en: Categories & Tags
it: Categorie e tag

en: Categories & Taxonomies
it: Categorie e tassonomie

en: Category
it: Categoria

en: Category does not exist
it: La categoria non esiste

en: Cell 2
it: Cella 2

en: Center
it: Centro

en: Center Diagonals
it: Diagonali centrali

en: Center Orientation
it: Orientamento al centro

en: Center Origin
it: Centro di origine

en: Center-Out
it: Centro-Fuori

en: Certain Album from User
it: Album specifico dell'utente

en: Change
it: Cambia

en: Change Duration
it: Modifica durata

en: Change Media
it: Cambia supporto

en: Change Tone
it: Cambia tono

en: Change to
it: Cambia in

en: Channel
it: Canale

en: Channel Id
it: ID Canale

en: Channel Name
it: Nome Canale

en: Chaos
it: Caos

en: Chars.
it: Caratteri.

en: Chart
it: Grafico

en: Chart BG
it: Grafico BG

en: Chart Border
it: Bordo del grafico

en: Chart Color
it: Colore del grafico

en: Chart Color Row
it: Riga del colore del grafico

en: Charts
it: Classifiche

en: Check For New Templates
it: Controlla se ci sono nuovi modelli

en: Check for Updates
it: Cerca aggiornamenti

en: Chinese
it: Cinese

en: Choose Revolution Slider
it: Scegliere Slider Rivoluzione

en: Choose Slider
it: Scegli Slider

en: Choose a module type, pick your slide layouts, and we'll assemble a ready-to-edit design in one click.
it: Scegli il tipo di modulo, seleziona i layout delle diapositive e noi creeremo un progetto pronto per essere modificato con un solo clic.

en: Choose and Purchase an AI Credit Pack
it: Scegli e acquista un pacchetto di crediti AI

en: Choose from a curated library of professionally designed templates — each with polished layouts and sample content you can customize in minutes.
it: Scegli da una libreria curata di modelli progettati professionalmente, ciascuno con layout raffinati e contenuti di esempio che puoi personalizzare in pochi minuti.

en: Chromatic
it: Cromatico

en: Cinematic
it: Cinematografico

en: Circle
it: Cerchio

en: Circle Effects
it: Effetti cerchio

en: Circles Medium
it: Cerchi Medio

en: Circles Small
it: Cerchi piccoli

en: Circular
it: Circolare

en: Classes
it: Classi

en: Clear
it: Cancella

en: Clear Folder
it: Svuota cartella

en: Clear Internal Cache
it: Cancella cache interna

en: Clear and Recache Fonts
it: Cancella e ricarica i font

en: Cleared Albums
it: Album cancellati

en: Click "Generate" for Suggestions
it: Clicca su "Genera" per i suggerimenti

en: Click "Generate" to Change Tone
it: Clicca su "Genera" per cambiare il tono

en: Click "Generate" to Expand
it: Clicca su "Genera" per espandere

en: Click "Generate" to Fix Mistakes
it: Clicca su "Genera" per correggere gli errori

en: Click "Generate" to Improve
it: Clicca su "Genera" per migliorare

en: Click "Generate" to Improve Clarity
it: Clicca su "Genera" per migliorare la chiarezza

en: Click "Generate" to Shorten
it: Clicca su "Genera" per accorciare

en: Click "Generate" to Translate
it: Clicca su "Genera" per tradurre

en: Click Mode
it: Modalità clic

en: Click on
it: Clicca su

en: Click to Choose
it: Clicca per scegliere

en: Click to add AI Credits in your member dashboard to continue using generative AI features.
it: Clicca per aggiungere crediti AI nella tua dashboard membro per continuare a utilizzare le funzionalità di IA generativa.

en: Click to register a SR7 license and start using generative AI features right away.
it: Clicca per registrare una licenza SR7 e iniziare subito a utilizzare le funzionalità di IA generativa.

en: Click to select an Action
it: Clicca per selezionare un'azione

en: Click/Drag
it: Clicca/Trascina

en: Clipping Path
it: Tracciato di ritaglio

en: Clock Fade
it: Dissolvenza dell'orologio

en: Clock Wise Circle
it: Cerchio in senso orario

en: Close
it: Chiudi

en: Close Modal
it: Chiudi finestra

en: Close Upload
it: Chiudi Carica

en: Cluster Effect
it: Effetto cluster

en: Code not valid.
it: Codice non valido.

en: Collapse
it: Riduci

en: Collecting Google Fonts
it: Raccolta dei font Google

en: Collision
it: Collisione

en: Color
it: Colore

en: Color / Gradient
it: Colore / Sfumatura

en: Color Change
it: Cambio di colore

en: Color Effect Modes
it: Modalità effetto colore

en: Color Effects
it: Effetti cromatici

en: Color Image
it: Immagine colore

en: Color Melt
it: Sfumatura di colori

en: Color Options
it: Opzioni Colore

en: Color Picker
it: Selezione Colori

en: Color over Lifetime
it: Il colore nel corso della vita

en: Colored Block
it: Blocco Colorato

en: Colors
it: Colori

en: Colors in Use
it: Colori in uso

en: Column
it: Colonna

en: Column Width
it: Larghezza della colonna

en: Columns
it: Colonne

en: Columns Horizontal Slide
it: Colonne Scorrimento orizzontale

en: Columns Vertical Slide
it: Colonne Scorrimento verticale

en: Coming & Leaving Slide
it: Arrivo e partenza Slide

en: Coming Animation
it: Animazione in arrivo

en: Coming BG over Leaving
it: Arrivo BG su Partenza

en: Coming Slide
it: Slide in arrivo

en: Coming Soon
it: Prossimamente

en: Coming Soon & Maintenance
it: Prossimamente e Manutenzione

en: Coming Soon & Maintenance Content
it: Prossimamente e contenuti in manutenzione

en: Coming Soon & Maintenance Mode
it: Prossimamente e Modalità manutenzione

en: Coming from Version 6?
it: Vieni dalla versione 6?

en: Conceal
it: Nascondere

en: Configure Settings
it: Impostazioni

en: Configure your module’s overall setup  — title, layout, size, type, and global options like parallax, navigation, and addons.
it: Configura l'impostazione generale del tuo modulo: titolo, layout, dimensioni, tipo e opzioni globali come parallasse, navigazione e componenti aggiuntivi.

en: Connect Here
it: Connettiti qui

en: Connect Particles with Lines
it: Collega le particelle con delle linee

en: Connect Vertices
it: Collega i vertici

en: Connected With
it: Collegato con

en: Connection to Update Server Failed
it: Connessione al server non riuscita

en: Connections Fill Color
it: Colore di riempimento delle connessioni

en: Consent Management Plugin
it: Plugin per la gestione del consenso

en: Cont.
it: Continua.

en: Contain
it: Contenere

en: Container
it: Contenitore

en: Container Based
it: Basato su container

en: Container Line Height
it: Altezza linea contenitore

en: Container Selector
it: Selettore del Contenitore

en: Container Structure
it: Struttura del contenitore

en: Containers
it: Contenitori

en: Content
it: Contenuto

en: Content Align Bottom
it: Allinea contenuto in basso

en: Content Align Center
it: Allineamento Contenuto Centrato

en: Content Align Middle
it: Allinea contenuto al centro

en: Content Align Top
it: Allinea contenuto in alto

en: Content Behavior
it: Comportamento dei contenuti

en: Content Clipping
it: Ritaglio dei contenuti

en: Content Description
it: Descrizione del contenuto

en: Content Flow
it: Flusso dei contenuti

en: Content Flow Container
it: Contenitore del flusso di contenuti

en: Content Overlay
it: Sovrapposizione di contenuti

en: Content Source
it: Sorgente del contenuto

en: Content Type
it: Tipo di Contenuto

en: Content Width
it: Larghezza contenuto

en: Content and Type
it: Contenuto e tipo

en: Content copied to clipboard!
it: Contenuto copiato negli appunti!

en: Contents
it: Contenuti

en: Continue Exploring
it: Continua a esplorare

en: Continue Playing
it: Continua a Giocare

en: Continuous
it: Continuo

en: Controls
it: Controlli

en: Controls how YouTube and Vimeo videos are loaded depending on the active consent management plugin.<br><br>If "none", videos always allowed to play.<br><br>If active, consent is checked in the browser before loading the video.<br><br>While the visitor is deciding, loading waits up to 15 seconds. If no consent is given, the video stays blocked until the next page load.
it: Determina le modalità di caricamento dei video di YouTube e Vimeo in base al plugin di gestione del consenso attivo.<br><br>Se impostato su "nessuno", la riproduzione dei video è sempre consentita.<br><br>Se attivo, il consenso viene verificato nel browser prima del caricamento del video.<br><br>Mentre il visitatore decide, il caricamento rimane in attesa per un massimo di 15 secondi. Se non viene dato il consenso, il video rimane bloccato fino al caricamento della pagina successiva.

en: Cookie Notice
it: Notifiche Cookie

en: Cookie Yes
it: Cookie Sì

en: Copy
it: Copia

en: Copy Here
it: Copia qui

en: Copy the content above and use it to paste the layer in another Slider Revolution installation.
it: Copia il contenuto sopra riportato e utilizzalo per incollare il livello in un'altra installazione di Slider Revolution.

en: Copyright & Licensing - Slider Revolution Library
it: Copyright e licenze - Libreria Revolution Slider

en: Core Engine
it: Motore principale

en: Cost
it: Costo

en: Could not create Slide
it: Impossibile creare la diapositiva

en: Could not create Slider
it: Impossibile creare il dispositivo di scorrimento

en: Could not create destination directory: %s
it: Impossibile creare la directory di destinazione: %s

en: Could not create destination file: %s
it: Impossibile creare il file di destinazione: %s

en: Could not delete the frame
it: Impossibile eliminare il fotogramma

en: Could not delete the frames
it: Impossibile eliminare i fotogrammi

en: Could not fetch Facebook albums
it: Impossibile recuperare l'album di Facebook

en: Could not fetch YouTube playlists
it: Impossibile recuperare la playlist di YouTube

en: Could not fetch flickr albums
it: Impossibile recuperare gli album Flickr

en: Could not retrieve the frames
it: Impossibile recuperare i fotogrammi

en: Could not start the image job due to a network error.
it: Impossibile avviare il processo di creazione dell'immagine a causa di un errore di rete.

en: Could not upload the frame
it: Impossibile caricare l'immagine

en: Counter Clock Wise Circle
it: Cerchio in senso antiorario

en: Cracks
it: Crepe

en: Crawl
it: Scorrimento

en: Create Blank Page
it: Crea pagina vuota

en: Create Hero Module
it: Crea modulo Hero

en: Create Slider Module
it: Crea modulo slider

en: Create Your First Module
it: Crea il tuo primo modulo

en: Create Your First Slider Revolution Module
it: Crea il tuo primo modulo Slider Revolution

en: Create any image you can imagine
it: Crea qualsiasi immagine tu possa immaginare

en: Creating Template
it: Creazione di un modello

en: Creation Date (Newest first)
it: Data di creazione (dal più recente)

en: Creation Date (Oldest first)
it: Data di creazione (dal più vecchio al più recente)

en: Crop Fix (z)
it: Correzione del raccolto (z)

en: Cross
it: Croce

en: Cross Fade
it: Dissolvenza incrociata

en: Cross-Module Actions Updated
it: Azioni tra moduli aggiornate

en: Crosshair
it: Mirino

en: Cube
it: Cubo

en: Current
it: Attuale

en: Current Focused Modal
it: Modale focalizzato sull'attuale

en: Current Slide
it: Diapositiva corrente

en: Current Slide Layers
it: Livelli diapositiva correnti

en: Current Version
it: Versione Attuale

en: Currently Importing the
it: Importazione in corso

en: Cursor
it: Cursore

en: Cursor Color
it: Colore cursore

en: Cursor Deletion Speed
it: Velocità di cancellazione del cursore

en: Cursor Icon
it: Icona cursore

en: Curtain Slots
it: Fessure per tende

en: Curve
it: Curva

en: Curves
it: Curve

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom Action Title
it: Titolo azione personalizzata

en: Custom Alt
it: Alt personalizzato

en: Custom BG Color
it: Colore sfondo personalizzato

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Custom Fonts
it: Font personalizzati

en: Custom Gallery
it: Galleria Personalizzata

en: Custom Horizontal
it: Orizzontale personalizzato

en: Custom Icon
it: Icona Personalizzata

en: Custom Javascript
it: Javascript custom

en: Custom Multilevel
it: Multilivello personalizzato

en: Custom Order
it: Ordine Personalizzato

en: Custom SVG Original Color
it: SVG personalizzato - Colore originale

en: Custom Scene
it: Scena personalizzata

en: Custom Scripts
it: Script personalizzati

en: Custom Source
it: Fonte personalizzata

en: Custom Text Color
it: Colore testo personalizzato

en: Custom Title
it: Titolo Personalizzato

en: Custom Triangle
it: Triangolo personalizzato

en: Custom URL
it: URL personalizzata

en: Custom Value
it: Aggiungi valore personalizzato

en: Custom Vertical
it: Verticale personalizzata

en: Customize
it: Personalizza

en: Customize Action
it: Personalizza azione

en: Cut Effects
it: Effetti di taglio

en: Cut Reveal Effects
it: Effetti di rivelazione del taglio

en: Cut at
it: Taglia a

en: Cut per-site cost up to 97%
it: Riduci i costi per sito fino al 97%

en: Cycle
it: Durata

en: Cycle Time
it: Tempo di ciclo

en: Damping
it: Smorzamento

en: Dark
it: Scuro

en: Dark & Light
it: Buio e luce

en: Dark In
it: Buio Dentro

en: Dark Out
it: Buio fuori

en: Dash
it: Trattino

en: Dashed
it: Tratteggiata

en: Data Point
it: DataPoint

en: Database connection error.
it: Errore di connessione al database.

en: Database query error.
it: Errore nella query del database.

en: Date
it: Data

en: Decay
it: Decadimento

en: December
it: Dicembre

en: Decrease Module Height
it: Ridurre l'altezza del modulo

en: DeepLink ID
it: ID DeepLink

en: Default
it: Predefinito

en: Default Height
it: Altezza predefinita

en: Default Responsive Breakpoints
it: Punti di interruzione reattivi predefiniti

en: Default Slide Duration
it: Durata della slide predefinita

en: Default Volume
it: Volume predefinito

en: Default Width
it: Larghezza predefinita

en: Default navigations can not be overwritten
it: Le navigazioni predefinite non possono essere sovrascritte.

en: Defaults
it: Predefinite

en: Delay
it: Ritardo

en: Delay between Words
it: Intervallo tra le parole

en: Delay to Hide
it: Ritardo per nascondere

en: Delay to Show
it: Ritardo nello spettacolo

en: Delete
it: Elimina

en: Delete All Children
it: Elimina tutti i figli

en: Delete All Layers
it: Elimina tutti i livelli

en: Delete Everything
it: Elimina tutto

en: Delete Folder
it: Elimina Raccolta

en: Delete Layer
it: Elimina livello

en: Delete Multiple Modules
it: Elimina più moduli

en: Delete Path
it: Elimina percorso

en: Delete Unmigrated Modules
it: Elimina moduli non migrati

en: Delete key
it: Elimina chiave

en: Deleting Multiple Modules
it: Eliminazione di più moduli

en: Deleting this Scene will remove all its Layer animations and Action links.<br>Continue?
it: Eliminando questa scena verranno rimossi tutti i suoi livelli di animazione e i collegamenti alle azioni.<br>Continuare?

en: Deletion Delay
it: Ritardo nella cancellazione

en: Deletion failed
it: Eliminazione non riuscita

en: Density
it: Densità

en: Density Dissipation
it: Dissipazione della densità

en: Depth
it: Profondità

en: Deregister License
it: Annulla registrazione licenza

en: Deregistering License
it: Cancellazione della licenza

en: Deregistration failed!
it: Annullamento registrazione non riuscito!

en: Descending
it: Discendente

en: Describe the image you want to generate. Please do not include personal data, sensitive information, or identifiable individuals in prompts.
it: Descrivi l'immagine che desideri generare. Ti preghiamo di non includere dati personali, informazioni sensibili o individui identificabili nelle istruzioni.

en: Description
it: Descrizione

en: Design Mode
it: Modalità progettazione

en: Desktop Breakpoint
it: Punto di interruzione desktop

en: Device Based
it: Basato sul dispositivo

en: Device Selector
it: Selettore dispositivo

en: Device Visibility
it: Visibilità del dispositivo

en: Dezimal
it: Decimale

en: Diagonal
it: Diagonale

en: Diagonal 1
it: Diagonale 1

en: Diagonal 2
it: Diagonale 2

en: Diagonal 3
it: Diagonale 3

en: Diagonal 4
it: Diagonale 4

en: Diagonal Center Left to Right
it: Diagonale da sinistra a destra

en: Diagonal Center Right to Left
it: Diagonale da destra a sinistra

en: Diagonals
it: Diagonali

en: Dimension & Position
it: Dimensioni e posizione

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Dir Z
it: Regia Z

en: Direct
it: Diretto

en: Direct Transition
it: Transizione diretta

en: Direction
it: Direzione

en: Direction Based
it: Basato sulla direzione

en: Direction Based Flip
it: Capovolgimento in base alla direzione

en: Direction Random
it: Direzione casuale

en: Disable Addon
it: Disattiva Addon

en: Disable Global Addon
it: Disattiva Addon globale

en: Disable Google Font Preconnects
it: Disattiva Google Font Preconnects

en: Disable Menu
it: Disabilita menu

en: Disable Module on Mobile
it: Disattiva modulo su dispositivi mobili

en: Disable Pan Zoom Effects on Mobile
it: Disattiva gli effetti di zoom panoramico sui dispositivi mobili

en: Disable SR Font Awesome Library
it: Disabilita SR Font Awesome Library

en: Disable on Mobile
it: Disabilita sui cellulari

en: Disable on Mobile Devices
it: Disattiva sui dispositivi mobili

en: Disable, Load on Your Own
it: Disattiva, carica autonomamente

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabled on Mobile
it: Disabilitato su dispositivi mobili

en: Disappear
it: Scomparire

en: Disc Rotation
it: Rotazione del disco

en: Display Block
it: Blocco display

en: Display Inline
it: Visualizza in linea

en: Displays a Slider Revolution Module on the page
it: Visualizza un modulo di rivoluzione slider sulla pagina

en: Distance
it: Distanza

en: Distance Based
it: Basato sulla distanza

en: Distortion
it: Distorsione

en: Divider
it: Divisore

en: Divider Color
it: Colore Divisore

en: Divider Shadow
it: Ombra del divisorio

en: Divider Shadow Color
it: Colore dell'ombra del separatore

en: Divider color
it: Colore del separatore

en: Do you want to start the precaching process now?
it: Vuoi avviare subito il processo di precaching?

en: Done
it: Fatto

en: Dot
it: Punto

en: Dotted
it: Punteggiato

en: Dotted Large
it: Puntinato grande

en: Dotted Medium
it: Medio punteggiato

en: Dotted Small
it: Puntinato piccolo

en: Double
it: Doppio

en: Double Parallax Effect
it: Doppio effetto parallasse

en: Double Slide Effect
it: Effetto doppio scivolo

en: Down
it: Giù

en: Downloading Template
it: Scaricare il modello

en: Downloading Template Images
it: Scaricare immagini modello

en: Downloading...
it: Scaricamento in corso...

en: Drag
it: Trascina

en: Drag & Drop Import File
it: Trascina e rilascia il file da importare

en: Drag Box Border Color
it: Colore del bordo della casella di trascinamento

en: Drag Box Shadow Color
it: Trascina il colore dell'ombra della casella

en: Drag functionality is available only in List Mode
it: La funzionalità di trascinamento è disponibile solo in modalità Elenco.

en: Draw
it: Disegna

en: Draw Edges
it: Disegna i bordi

en: Dream Effects
it: Effetti da sogno

en: Dreamcore Nature
it: Dreamcore Natura

en: Dreamy
it: Da Sogno

en: Drop Ripples
it: Increspature

en: Dry
it: Asciutto

en: Duotone Filters
it: Filtri Duotone

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate Layer
it: Duplica il modello

en: Duplicate Path
it: Percorso duplicato

en: Duplicate Slide
it: Diapositiva duplicata

en: Duplication Failed
it: Duplicazione non riuscita

en: Duration
it: Durata

en: Duration & Init
it: Durata e Init

en: Dynamic
it: Dinamico

en: Dynamic Burn
it: Bruciatura dinamica

en: Dynamic Content
it: Contenuto dinamico

en: Dynamic Social Content
it: Contenuti social dinamici

en: Dynamic Toss
it: Lancio dinamico

en: Dynamics
it: Dinamica

en: ELEMENTS
it: ELEMENTI

en: Ease
it: Facilità

en: Ease Out Frames
it: Cornici con bordi arrotondati

en: Ease Speed
it: Velocità

en: Easily preview & assign animations
it: Anteprima e assegnazione delle animazioni in modo semplice

en: Easing
it: Attenuazione

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Content
it: Modifica Contenuto

en: Edit Frames in
it: Modifica fotogrammi in

en: Edit Images
it: Modifica le immagini

en: Edit Motion Path
it: Modifica percorso movimento

en: Edit Page
it: Modifica Pagina

en: Edit Path Rules
it: Modifica regole percorso

en: Edit Static Layers
it: Modifica livelli statici

en: Edit Text Layer
it: Modifica livello di testo

en: Editable
it: Modificabile

en: Editing
it: Modifica

en: Editing Language
it: Modifica lingua

en: Editing Paths
it: Modifica dei percorsi

en: Editing Permisson
it: Autorizzazione alla modifica

en: Editor
it: Editore

en: Editor & Live
it: Redattore e Live

en: Editor Behavior
it: Comportamento dell'editor

en: Editor Guides
it: Guide per gli editori

en: Editor Tour
it: Tour dell'editore

en: Editor Visibility
it: Visibilità dell'editore

en: Editor, Admin
it: Editor, Amministratore

en: Effect
it: Effetto

en: Effect on Axis
it: Effetto sull'asse

en: Effects
it: Effetti

en: Eight
it: Otto

en: Elastic
it: Elastico

en: Element Actions
it: Azioni degli elementi

en: Element Path
it: Percorso dell'elemento

en: Elements Asset Library
it: Libreria degli elementi

en: Embed
it: Incorpora

en: Embeding
it: Incorporamento

en: Empty Image Data
it: Dati immagine vuoti

en: Enable ARIA Attributes
it: Abilita attributi ARIA

en: Enable Fold on Bottom
it: Attiva "Piega in basso"

en: Enable Fold on Top
it: Attiva "Piega in alto"

en: Enable Global Addon
it: Abilita Addon globale

en: Enable Repeat on Timeline
it: Abilita ripetizione sulla timeline

en: Enabled
it: Abilitato

en: End
it: Fine

en: End Scroll Offset
it: Offset dello scorrimento finale

en: End Tour
it: Fine tour

en: Endless Loop
it: Ciclo infinito

en: Energy Wipes
it: Salviettine energetiche

en: Engine
it: Motore

en: English
it: Inglese

en: English (English)
it: Inglese (Inglese)

en: Enlarge
it: Ingrandire

en: Enter
it: Entra

en: Enter Description
it: Inserisci una descrizione

en: Enter Fullscreen
it: Entra in modalità a schermo intero

en: Enter Javascript Commands
it: Inserisci comandi Javascript

en: Enter Language
it: Inserisci lingua

en: Enter Link
it: Inserisci Link

en: Enter Summary
it: Inserisci il riepilogo

en: Enter Token or
it: Inserisci token o

en: Enter Tweet Text
it: Inserisci il testo del tweet

en: Enter a word or two — without spaces or special characters — to make a unique web address just for this module.
it: Inserisci una o due parole — senza spazi né caratteri speciali — per creare un indirizzo web unico dedicato a questo modulo.

en: Enter animation mode to control how layers animate. Assign presets or fine-tune keyframes using Preset or Advanced Mode for detailed timing and motion control.
it: Accedi alla modalità animazione per controllare l'animazione dei livelli. Assegna preset o regola con precisione i fotogrammi chiave utilizzando la modalità Preset o Avanzata per un controllo dettagliato della temporizzazione e del movimento.

en: Enter your License Key
it: Inserisci la tua chiave di licenza

en: Entered Point
it: Punto inserito

en: Environment
it: Ambiente

en: Error downloading layers
it: Errore durante il download dei livelli

en: Error downloading layers data
it: Errore durante il download dei dati dei livelli

en: Error loading RevSliderTooltips
it: Errore durante il caricamento di RevSliderTooltips

en: Errors
it: Errori

en: Event End Date
it: Data Fine Evento

en: Event ID is required for status check.
it: L'ID evento è necessario per il controllo dello stato.

en: Event Start Date
it: Data Inizio Evento

en: Event not found.
it: Evento non trovato.

en: Events
it: Eventi

en: Every (nth)
it: Ogni (n-esimo)

en: Every Second Slide
it: Ogni secondo scivolo

en: Every time
it: Ogni volta

en: Everything Uploaded Successfully
it: Tutto caricato con successo

en: Examples
it: Esempi

en: Exceeded filesize limit
it: Limite di dimensione file superato

en: Exceeded filesize limit.
it: Limite di dimensione del file superato.

en: Excerpt Len.
it: Estratto Len.

en: Existing Modules
it: Moduli esistenti

en: Exit Fullscreen
it: Esci dalla modalità schermo intero

en: Exiting the Global Settings Modal without saving<br>will result in loss of any unsaved changes.
it: Uscire dalla finestra delle impostazioni globali senza salvare<br>comporterà la perdita di tutte le modifiche non salvate.

en: Expand
it: Espandi

en: Expand Circle
it: Espandi il cerchio

en: Expanding your text...
it: Espandi il tuo testo...

en: Expands slides to fill the full width of the module, showing only one slide at a time in the visible area.
it: Espande le diapositive fino a riempire l'intera larghezza del modulo, mostrando solo una diapositiva alla volta nell'area visibile.

en: Expansion
it: Espansione

en: Exploding Effect
it: Effetto esplosivo

en: Explore license options
it: Esplora le opzioni di licenza

en: Export
it: Esporta

en: Export Resolution
it: Risoluzione per l'esportazione

en: Exporting Image
it: Esportazione dell'immagine

en: Extension not allowed: %s
it: Estensione non consentita: %s

en: Extra Style
it: Stile extra

en: FAQs & Tutorials
it: Domande frequenti e tutorial

en: FLUX 1 [schnell]
it: FLUX 1 [veloce]

en: FPS must be numeric
it: Il campo FPS deve contenere un valore numerico

en: FX Transition
it: Transizione FX

en: FaceBook
it: Facebook

en: Facebook API error:
it: Errore API Facebook:

en: Facebook API error: Empty Access Token
it: Errore API Facebook: token di accesso vuoto

en: Facebook API error: Empty Page ID
it: Errore API Facebook: ID pagina vuoto

en: Facebook Source
it: Fonte Facebook

en: Faces Fill Color
it: Colore di riempimento dei volti

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Fade Animation
it: Animazione dissolvenza

en: Fade Effect
it: Effetto dissolvenza

en: Fade In
it: Dissolvenza in entrata

en: Fade In & Out
it: Entrata e uscita in dissolvenza

en: Fade Out
it: Dissolvenza in uscita

en: Fade Through Dark
it: Dissolvenza nel buio

en: Fade Through Light
it: Dissolvenza attraverso la luce

en: Fade Through Transparent
it: Dissolvenza trasparente

en: Fading
it: Sbiadimento

en: Failed
it: Fallito

en: Failed to Delete Palette
it: Impossibile eliminare la tavolozza

en: Failed to Move Slider Into Folder
it: Impossibile spostare il cursore nella cartella

en: Failed to Rename Palette
it: Impossibile rinominare la tavolozza

en: Failed to Update Tags
it: Aggiornamento non riuscito

en: Failed to update Title
it: Impossibile aggiornare il titolo

en: Failure at Adjusting Modal IDs
it: Errore nella regolazione degli ID modali

en: False
it: Falso

en: Fashion Silouhette
it: Silhouette alla moda

en: Fast
it: Veloce

en: Favorite Changed
it: Preferito cambiato

en: Favorites
it: Preferiti

en: Featured Only
it: Solo in Evidenza

en: Featured Post
it: Post in primo piano

en: Featured Slider Content
it: Contenuto in primo piano

en: February
it: Febbraio

en: Female Model
it: Modella

en: Fetch By
it: Vai a

en: Field of View
it: Campo visivo

en: File Size
it: Dimensione del file

en: File could not be loaded
it: Impossibile caricare il file

en: File not found
it: File non trovato

en: Filename not set
it: Nome file non impostato

en: Fill
it: Riempi

en: Fill Color
it: Colore di riempimento

en: Fill Faces
it: Riempi i volti

en: Fill Image
it: Riempi immagine

en: FilmStrip Slides
it: Diapositive su nastro

en: Filmstrip
it: Filmino

en: Filter
it: Filtro

en: Filter Animation
it: Animazione filtro

en: Filter Effects
it: Effetti filtro

en: Filters
it: Filtri

en: Fine Design
it: Design raffinato

en: Fire Sweep
it: Spazzata antincendio

en: First Frame in Scene
it: Primo fotogramma nella scena

en: First Scene
it: Prima scena

en: First Slide
it: Prima Diapositiva

en: First Slide Only
it: Solo prima diapositiva

en: Fit
it: Adatta

en: Five Spikes
it: Cinque punte

en: Fix
it: Prezzo fisso

en: Fix All Addons
it: Correggi tutti i componenti aggiuntivi

en: Fix Mistakes
it: Correggi gli errori

en: Fix Soft Edged
it: Correggere i contorni sfocati

en: Fixed
it: Fisso

en: Fixed Breakpoint Heights
it: Altezze fisse dei breakpoint

en: Fixed Values
it: Valori fissi

en: Fixed on Top
it: Fissato sulla parte superiore

en: Fixing spelling & grammar...
it: Correzione di ortografia e grammatica...

en: Fixing...
it: Correzione...

en: Flatter
it: Più piatto

en: Flickr Api Key <a noopener class="sr--link--inner-text"  href="https://weblizar.com/get-flickr-api-key/" target="_blank">(Where to get)</a>
it: Chiave API Flickr <a noopener class="sr--link--inner-text"  href="https://weblizar.com/get-flickr-api-key/" target="_blank">(dove trovarla)</a>

en: Flickr Source
it: Fonte Flickr

en: Flip
it: Ribalta

en: Flip & Slide
it: Capovolgi e fai scorrere

en: Float
it: Mobile

en: Floaty
it: Galleggiante

en: Flow
it: Flusso

en: Fluid
it: Fluido

en: Fluid Dyn.
it: Dinamica dei fluidi.

en: Fluid Dynamics Effect
it: Effetto della fluidodinamica

en: Fluid Effects
it: Effetti fluidi

en: Fluid Wave
it: Onda fluida

en: Fluiddynamics Color #1
it: Fluiddynamics Colore n. 1

en: Fluiddynamics Color #2
it: Fluidodinamica Colore n. 2

en: Fluiddynamics Color #3
it: Fluiddynamics Colore n. 3

en: Fly In
it: Vola in

en: Fly In Random
it: Vola in modo casuale

en: Flying Boxes
it: Scatole volanti

en: Focused Slide
it: Diapositiva mirata

en: Fog / Mist
it: Nebbia / Foschia

en: Folder
it: Cartella

en: Folder Creation Failed
it: Falha ao criar pasta

en: Follow
it: Segui

en: Font Awesome by @davegandy
it: Font Awesome di @davegandy

en: Font Families in Use
it: Famiglie di font in uso

en: Font Family
it: Font family

en: Font Icons
it: Icone carattere

en: Font Loading and Caching
it: Caricamento e memorizzazione nella cache dei font

en: Font Settings
it: Impostazioni font

en: Font Size
it: Dimensione Carattere

en: Font Style
it: Stile Carattere

en: Font not found
it: Font non trovata

en: Font(s) to Cache
it: Font da memorizzare nella cache

en: Fonts
it: Caratteri

en: Force
it: Forza

en: Force 1xDPR on Mobile
it: Forza 1xDPR su dispositivi mobili

en: Force Canvas
it: Forza tela

en: Force Mask
it: Maschera di forza

en: Force to Show
it: Obbligo di esibizione

en: Form
it: Modulo

en: Form & Visibility
it: Forma e visibilità

en: Format Value
it: Formato Valore

en: Forward
it: Inoltra

en: Four Spikes
it: Quattro punte

en: Fps
it: FPS

en: Frame
it: Cornice

en: Frame added
it: Aggiunto il riquadro

en: Frame could not be added
it: Impossibile aggiungere il riquadro

en: Frame has an invalid data
it: Il frame contiene dati non validi

en: Frame has an invalid image type
it: Il tipo di immagine non è valido

en: Frame id must be numeric
it: L'ID del frame deve essere numerico

en: Frame not found
it: Pagina non trovata

en: Frame successfully cleared
it: Il frame è stato cancellato con successo

en: Frames End
it: Fine dei fotogrammi

en: Frames Start
it: Inizio della sequenza

en: Frames Transfer
it: Trasferimento dei fotogrammi

en: Frames could not be added
it: Non è stato possibile aggiungere cornici

en: Frames from Other Scene
it: Fotogrammi da altre scene

en: Frames successfully cleared
it: I fotogrammi sono stati cancellati correttamente

en: Free
it: Gratis

en: Free QSG Module
it: Modulo QSG gratuito

en: Freeze on Blur
it: Blocco su sfocatura

en: French
it: Francese

en: Frequency
it: Frequenza

en: Fri
it: Ven

en: Friendly / Warm
it: Amichevole / Cordiale

en: From
it: Dal

en: From $39 → $0.84 per website with the 250-site Agency Plan.
it: Da 39 $ → 0,84 $ per sito web con il piano Agency da 250 siti.

en: From Blur
it: Da Blur

en: From Bottom
it: Dal basso

en: From Center
it: Dal centro

en: From Desktop
it: Dal desktop

en: From Direction
it: Da Direction

en: From Edges
it: Da Edges

en: From End
it: Da Fine

en: From Gallery
it: Dalla Galleria

en: From Groups
it: Da Gruppi

en: From Layer Library
it: Dalla libreria dei livelli

en: From Left
it: Da sinistra

en: From Media Library
it: Dalla libreria dei media

en: From Right
it: Da destra

en: From Scene
it: Dalla scena

en: From Sides
it: Dai lati

en: From Slide
it: Da Slide

en: From Start
it: Da Start

en: From Up
it: Da Up

en: Front
it: Fronte

en: Frozen
it: Congelato

en: Full
it: Pieno

en: Full Filled
it: Riempito

en: Full Height
it: Altezza Totale

en: Full Module
it: Modulo completo

en: Full Screen
it: Schermo Intero

en: Full Stage
it: Fase completa

en: Full Width
it: Larghezza piena

en: Function Not Available in Demo Mode
it: Funzione non disponibile in modalità Demo

en: Function only available for administrators
it: Funzione disponibile solo per gli amministratori

en: Functional
it: Funzionale

en: Further Filter(s)
it: Ulteriori filtri

en: Further License Information
it: Ulteriori informazioni sulla licenza

en: Future
it: Futuro

en: Gallery URL
it: URL della galleria

en: Gap
it: Divario

en: Gap Color
it: Colore Gap

en: Gap Size
it: Dimensione Grafico

en: Gaps
it: Lacune

en: General
it: Generale

en: General Language
it: Linguaggio generale

en: General Video Layers
it: Livelli video generali

en: Generals
it: Generali

en: Generate
it: Genera

en: Generate 3 Options
it: Genera 3 opzioni

en: Generate AI Image
it: Genera immagine AI

en: Generate Images
it: Genera immagini

en: Generate your Module
it: Genera il tuo modulo

en: Generated Carousel
it: Carosello generato

en: Generated Hero
it: Eroe generato

en: Generated Slider
it: Slider generato

en: Generating Image
it: Generazione dell'immagine

en: German
it: Tedesco

en: Get a Slider Revolution Subscription to
it: Ottieni un abbonamento a Slider Revolution per

en: Get up to speed fast with the Slider Revolution 7 Editor Tour
it: Imparate rapidamente a utilizzare Slider Revolution 7 Editor Tour

en: Glide
it: Planare

en: Glitch & Noise
it: Distorsioni e rumori

en: Glitches
it: Disfunzioni

en: Global
it: Globale

en: Global Addons
it: Componenti aggiuntivi globali

en: Global Default
it: Impostazione predefinita globale

en: Global Layers
it: Livelli globali

en: Global Settings
it: Impostazioni Globali

en: Global Settings Not Saved
it: Impostazioni globali non salvate

en: Global Settings Saved
it: Impostazioni globali salvate

en: Global Settings not saved/updated
it: Impostazioni globali non salvate/aggiornate

en: Global Settings saved/updated
it: Impostazioni globali salvate / aggiornate

en: Global Source
it: Fonte globale

en: Global Weather API Key changed
it: La chiave API di Global Weather è stata modificata

en: Glow Mode
it: Modalità Glow

en: Go Dark
it: Vai al buio

en: Go Light
it: Viaggia leggero

en: Go Premium
it: Vai alla versione Premium

en: Go To Next Slide
it: Vai alla diapositiva successiva

en: Go To Previous Slide
it: Vai alla diapositiva precedente

en: Go To Slide
it: Vai a diapositiva

en: Good Afternoon
it: Buon Pomeriggio

en: Good Evening
it: Buona Sera

en: Good Morning
it: Buongiorno

en: Google Fonts Cached
it: Google Fonts memorizzati nella cache

en: Google Fonts Download
it: Scarica Google Fonts

en: Google Fonts need to be precached before they become available in the frontend.
it: I Google Font devono essere precaricati prima di essere disponibili nel frontend.

en: Grab
it: Afferrare

en: Gradient
it: Gradiente

en: Gradient Anim.
it: Animazione gradiente.

en: Gradient Fade
it: Sfumatura graduale

en: Gravity
it: Gravità

en: Gravity Point 1
it: Punto di gravità 1

en: Grid
it: Griglia

en: Grid Bottom Border
it: Bordo inferiore della griglia

en: Groove
it: Scanalatura

en: Group
it: Gruppo

en: Group Layers
it: Raggruppare i livelli

en: Group Name
it: Nome Gruppo

en: Group URL
it: URL gruppo

en: Grouped Colors
it: Colori raggruppati

en: Grouped Strokes
it: Tratti raggruppati

en: Groups
it: Gruppi

en: Guidance
it: Guida

en: Gyroscope
it: Giroscopio

en: Gyroscope Permission
it: Autorizzazione giroscopio

en: H Space
it: H Spazio

en: HTML Class
it: Classe HTML

en: HTML Data
it: Dati HTML

en: HTML ID
it: ID HTML

en: HTML Settings
it: Impostazioni HTML

en: HTML Tag
it: Tag HTML

en: Hand
it: Mano

en: Hand Animation "Jittering" Area
it: Area "Jittering" dell'animazione manuale

en: Hand Orientation
it: Orientamento della mano

en: Handheld
it: Portatile

en: Handle Arrows
it: Maniglia Frecce

en: Handle Scale
it: Bilancia manuale

en: Handle Settings
it: Impostazioni maniglia

en: Has Actions
it: Ha azioni

en: Have a specific creative vision for your content? Build your module entirely your way — begin with a blank canvas and take full creative control of your design.
it: Hai un'idea creativa precisa per i tuoi contenuti? Crea il tuo modulo proprio come lo desideri: parti da una tela bianca e assumi il pieno controllo creativo del tuo progetto.

en: Head over to the Slider Revolution Help Center for editor tours, videos, FAQs, and tutorials.
it: Visita il Centro assistenza di Slider Revolution per tour dell'editor, video, domande frequenti e tutorial.

en: Heading
it: Intestazione

en: Headline
it: Titolo

en: Headlines
it: Articoli in evidenza

en: Heart
it: Cuore

en: Heavy
it: Robusto

en: Height
it: Altezza

en: Help
it: Aiuto

en: Help Center
it: Centro di supporto

en: Hex
it: Esadecimale

en: Hexagon
it: Esagono

en: Hexagon Shifter
it: Cambio esagonale

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hide After "n" Loops
it: Nascondi dopo "n" cicli

en: Hide Pointer
it: Nascondi puntatore

en: Hide Unfocused Points
it: Nascondi i punti sfocati

en: Hide at End
it: Nascondi alla fine

en: Hide from Navigation
it: Nascondi dalla navigazione

en: Hide from Screen Readers
it: Nascondi dagli screen reader

en: Hide on Mobile
it: Nascondi sul mobile

en: High
it: Alta

en: Highest
it: Più Alto

en: Hold From
it: Tenere da

en: Hold Module in View
it: Mantieni modulo in vista

en: Hold Until
it: Tenere fino a

en: Home Page Only
it: Solo pagina iniziale

en: Hor. Drift
it: Deriva orizzontale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Horizontal & Vertical
it: Orizzontale e verticale

en: Horizontal Bar
it: Barra Orizzontale

en: Horizontal Center
it: Centro orizzontale

en: Horizontal Fade
it: Dissolvenza orizzontale

en: Horizontal Large
it: Orizzontale grande

en: Horizontal Line
it: Linea Orizzontale

en: Horizontal Markers
it: Indicatori orizzontali

en: Horizontal Medium
it: Medio orizzontale

en: Horizontal Segments
it: Segmenti orizzontali

en: Horizontal Slide
it: Scorrimento orizzontale

en: Horizontal Small
it: Orizzontale piccolo

en: Hover Color
it: Colore Hover

en: Hover Mode
it: Modalità Hover

en: Hover Scale
it: Scala di hover

en: How to Use Slider Revolution 7 AI Features
it: Come utilizzare le funzionalità AI di Slider Revolution 7

en: How to find my Key?
it: Come trovare la mia chiave?

en: How to get more AI Credits?
it: Come ottenere più crediti AI?

en: How would you like to start your module
it: Come vorresti iniziare il tuo modulo?

en: ID of Layer
it: ID del livello

en: INTERACTIVITY
it: INTERATTIVITÀ

en: Ice
it: Ghiaccio

en: Icon
it: Icona

en: Icon Color
it: Colore Icona

en: Icon Shadow Color
it: Colore dell'ombra dell'icona

en: Icon/SVG
it: Icona/SVG

en: Icons
it: Icone

en: Idle
it: Inattivo

en: Idle Color
it: Colore inattivo

en: Idle Tab
it: Scheda inattiva

en: Idle Thumb
it: Pollice pigro

en: If Video Paused
it: Se il video è in pausa

en: If you need .psd files for objects, you can purchase it from the original author
it: Se hai bisogno di file .psd per gli oggetti, puoi acquistarli dall'autore originale

en: If you want to use the PHP function "add_revslider" in your code please make sure to activate
it: Se si desidera utilizzare la funzione PHP "add_revslider" nel codice, assicurarsi di attivare

en: Ignore
it: Ignora

en: Ignore Mobile Height Changes
it: Ignora le modifiche all'altezza del cellulare

en: Ignore height changes caused by the visibility of the mobile browser’s address bar.
it: Ignora le variazioni di altezza causate dalla visualizzazione della barra degli indirizzi del browser mobile.

en: Illustration (2D Art)
it: Illustrazione (arte 2D)

en: Image
it: Immagine

en: Image Content
it: Contenuto dell'immagine

en: Image Format
it: Formato dell'immagine

en: Image Optimization
it: Ottimizzazione immagini

en: Image action not found.
it: Azione immagine non trovata.

en: Image could not be loaded
it: L'immagine non può essere caricata

en: Image could not be saved
it: Impossibile salvare l'immagine

en: Image generation is taking too long, process aborted. Please try again later.
it: La generazione dell'immagine richiede troppo tempo, processo interrotto. Riprova più tardi.

en: Image has an invalid data
it: L'immagine contiene dati non validi

en: Image has an invalid type
it: L'immagine ha un tipo non valido

en: Image job request failed.
it: Richiesta di lavoro immagine non riuscita.

en: Image prompt is empty.
it: Il prompt dell'immagine è vuoto.

en: Images
it: Immagini

en: Images from
it: Immagini da

en: Import
it: Importa

en: Import Layer
it: Importa layer

en: Import Module
it: Modulo di importazione

en: Import Selected Layers
it: Importa livelli selezionati

en: Import file not found
it: File di importazione non trovato

en: Import from CSV
it: Importa da CSV

en: Improve Clarity
it: Migliora la chiarezza

en: Improving text clarity...
it: Migliorare la chiarezza del testo...

en: In / Out Animation
it: Animazione In / Out

en: In Animation
it: Animazione In

en: In Circle
it: In cerchio

en: In Globe
it: A Globe

en: In Line
it: In linea

en: In Place
it: Al suo posto

en: In Scene
it: Nella scena

en: In Stock Only
it: Solo in magazzino

en: In-Out
it: Entrata-Uscita

en: Incl. Children
it: Bambini inclusi

en: Include scenes / actions?
it: Includere scene/azioni?

en: Incoming
it: In ingresso

en: Industry
it: Industria

en: Inference Steps
it: Fasi di inferenza

en: Infinite
it: Infinito

en: Infinite Loop
it: Ciclo infinito

en: Infinity
it: Infinito

en: Infinity Horizontal
it: Infinity Orizzontale

en: Infinity Scroll
it: Scroll infinito

en: Influence
it: Influenza

en: Inherit
it: Eredita

en: Inheriting Size Source and Target need to be different!
it: Le dimensioni dell'origine e della destinazione devono essere diverse!

en: Init Split
it: Avvio divisione

en: Initial Direction
it: Orientamento iniziale

en: Initial State
it: Stato iniziale

en: Initialisation & Delay
it: Inizializzazione e ritardo

en: Ink
it: Tatuaggi

en: Inline Block
it: Blocco in linea

en: Inner
it: Interno

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert Module as Modal (Popup)
it: Inserisci modulo come modale (popup)

en: Insert new layers into your slide — text, images, buttons, shapes, media, icons, and navigation elements.
it: Inserisci nuovi livelli nella diapositiva: testo, immagini, pulsanti, forme, contenuti multimediali, icone ed elementi di navigazione.

en: Inset
it: Interno

en: Inspirational / Motivational
it: Ispirazionale / Motivazionale

en: Instagram Reports:
it: Rapporti Instagram:

en: Install Package
it: Installa pacchetto

en: Install Template
it: Installa modello

en: Installed
it: Installato

en: Installed Successfully
it: %1$s installato con successo

en: Installed Version:
it: Versione installata:

en: Installing
it: Installazione

en: Instant Updates
it: Aggiornamenti istantanei

en: Instructions
it: Istruzioni

en: Intensity
it: Intensità

en: Interaction
it: Interfaccia

en: Interaction & Controls
it: Interazione e controlli

en: Interaction Effect
it: Effetto di interazione

en: Interactions
it: Interazioni

en: Interactivity
it: Interattività

en: Internal Cache Usage
it: Utilizzo della cache interna

en: Internal Class
it: Classe interna

en: Introduction to SR7
it: Introduzione a SR7

en: Invalid Email
it: Email non valida

en: Invalid Email/Could not connect to the Newsletter server
it: Email non valida, impossibile connettersi al server.

en: Invalid File Format
it: Formato del file non valido

en: Invalid ID
it: ID non valido

en: Invalid Image Provider.
it: Fornitore di immagini non valido.

en: Invalid Image index.
it: Indice immagine non valido.

en: Invalid License Key
it: Chiave di licenza non valida

en: Invalid Translation data.
it: Dati di traduzione non validi.

en: Invalid credits history data.
it: Dati storici dei crediti non validi.

en: Invalid credits update data.
it: Dati di aggiornamento crediti non validi.

en: Invalid event ID.
it: ID evento non valido.

en: Invalid request ID.
it: L'ID della richiesta non è valido.

en: Invalid text provider response.
it: Risposta non valida del fornitore di testo.

en: Invalid translate provider response.
it: Risposta non valida del provider di traduzione.

en: Inverse
it: Inverso

en: Invert Scroll
it: Scorrimento inverso

en: Invisible
it: Invisibile

en: Isometric (All Layers)
it: Isometrico (tutti i livelli)

en: Issues:
it: Problemi:

en: It can only be used on this website with a
it: Può essere utilizzato solo su questo sito web con un

en: Italic
it: Corsivo

en: Item could not be changed
it: Impossibile modificare l'articolo

en: Item could not be deleted
it: Impossibile eliminare l'elemento

en: Item successfully changed
it: Articolo modificato con successo

en: Item successfully deleted
it: Eliminazione elemento riuscita

en: Items
it: Elementi

en: January
it: Gennaio

en: JavaScript Listener
it: Ascoltatore JavaScript

en: Join Our Newsletter
it: ISCRIVITI ALLA NOSTRA NEWSLETTER

en: July
it: Luglio

en: Jump
it: Salto

en: Jump into one of 8 hand-picked templates — swap the text and media, hit preview, done. Love what you see? The full library has 200+ more.
it: Scegli uno degli 8 modelli selezionati con cura: sostituisci il testo e i contenuti multimediali, clicca su "Anteprima" e il gioco è fatto. Ti piace quello che vedi? La libreria completa ne contiene oltre 200.

en: June
it: Giugno

en: Justifiy
it: Giustificare

en: Keep
it: Mantieni

en: Keep Aspect Ratio
it: Mantenere proporzioni

en: Keep Camera Centered
it: Mantieni la fotocamera al centro

en: Keep Content Flow Width
it: Mantieni la larghezza del flusso dei contenuti

en: Keep Current
it: Mantieniti l’attuale

en: Keep Custom Settings
it: Mantieni impostazioni personalizzate

en: Keep Original
it: Mantieni originale

en: Keep Original Colors
it: Mantieni i colori originali

en: Keep Preset Defaults
it: Mantieni impostazioni predefinite

en: Keep Spinner during Load
it: Mantieni lo spinner durante il caricamento

en: Keep Visible
it: Rimanere visibili

en: Keep on Mobile
it: Continua su Mobile

en: Keep when Slide Unfocused
it: Mantieni quando lo slide non è a fuoco

en: KeyFrames
it: Fotogrammi chiave

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Keyframes
it: Fotogrammi chiave

en: Label
it: Etichetta

en: Label (Dynamic)
it: Etichetta (dinamica)

en: Label (Fixed)
it: Etichetta (fissa)

en: Labels
it: Etichette

en: Labels Font Family
it: Etichette - Famiglia di caratteri

en: Large
it: Grande

en: Large Preview
it: Anteprima grande

en: Large Size
it: Grande

en: Large Square
it: Quadrato grande

en: Last
it: Ultimo

en: Last Scene
it: Ultima scena

en: Last Slide
it: Ultima slide

en: Last Slide Only
it: Solo ultima diapositiva

en: Last Source
it: Ultima fonte

en: Last Used
it: Ultimo uso

en: Layer
it: Livello

en: Layer Accessibility Settings
it: Impostazioni di accessibilità dei livelli

en: Layer Attributes
it: Attributi del livello

en: Layer Background
it: Sfondo del livello

en: Layer Edited Successfully
it: Livello modificato con successo

en: Layer Group Objects from the Slider Revolution Library must only be used with a
it: Gli oggetti Layer Group della libreria Slider Revolution devono essere utilizzati solo con un

en: Layer Import
it: Importazione livelli

en: Layer Left
it: Livello sinistro

en: Layer Path
it: Percorso livello

en: Layer Scaling Between Devices
it: Scalabilità dei livelli tra dispositivi

en: Layer Selection
it: Selezione dei livelli

en: Layer Upscaling
it: Miglioramento della qualità degli strati

en: Layer Visibility
it: Visibilità dei livelli

en: Layer is hidden in editor
it: Il livello è nascosto nell'editor

en: Layer is locked in editor
it: Il livello è bloccato nell'editor

en: Layer is unlocked in editor
it: Il livello è sbloccato nell'editor

en: Layer is visible in editor
it: Il livello è visibile nell'editor

en: Layer on
it: Strato su

en: Layer size will automatically increase to exceed the predefined dimensions on screens larger than your maximum custom-defined device size.
it: Le dimensioni del livello aumenteranno automaticamente fino a superare le dimensioni predefinite su schermi più grandi rispetto alle dimensioni massime personalizzate del dispositivo.

en: Layers
it: Livelli

en: Layers Edited Successfully
it: Livelli modificati con successo

en: Layers Left
it: Livelli rimanenti

en: Layers Selected
it: Livelli selezionati

en: Layers could not be loaded
it: Impossibile caricare i livelli

en: Layers in Scene
it: Livelli nella scena

en: Layers on
it: Strati su

en: Layout Behavior
it: Comportamento del layout

en: Layout, Size, Position
it: Layout, dimensioni, posizione

en: Learn More About AI Features
it: Scopri di più sulle funzionalità dell'IA

en: Leave
it: Lascia

en: Leave Animation
it: Esci dall'animazione

en: Leave without Saving
it: Esci senza salvare

en: Leaving
it: Partenza

en: Leaving Animation
it: Lasciare l'animazione

en: Leaving BG over Coming
it: Lasciare BG per Coming

en: Leaving Slide
it: Lasciare Slide

en: Left
it: Sinistra

en: Left & Right Arrows
it: Frecce sinistra e destra

en: Left - Right
it: Sinistra - Destra

en: Left Arrow
it: Freccia Sinistra

en: Left Icon
it: Icona sinistra

en: Left Offset
it: Spostamento a sinistra

en: Left To Right
it: Da Sinistra a Destra

en: Left to Right
it: Da sinistra a destra

en: Legend
it: Legenda

en: Legend BG Color
it: Colore sfondo della legenda

en: Legend Color
it: Colore della legenda

en: Legend Title Color
it: Colore del titolo della legenda

en: Length
it: Lunghezza

en: Leo
it: Leone

en: Leopard Skin
it: Pelle di leopardo

en: Let's do a quick walkthrough of the main editor sections.<br>Perfect for getting familiar with the interface and understanding how<br>everything fits together.
it: Facciamo una rapida panoramica delle sezioni principali dell'editor.<br>Perfetto per familiarizzare con l'interfaccia e capire come<br>tutto si integra.

en: Letter
it: Lettera

en: Letter Spacing
it: Spaziatura lettere

en: Letter Transitions
it: Transizioni delle lettere

en: Letters
it: Lettere

en: Level
it: Livello

en: Library items not loaded. Please try again later or update the library.
it: Elementi della libreria non caricati. Riprova più tardi o aggiorna la libreria.

en: License Activated
it: Licenza attivata

en: License Deregistered
it: Licenza cancellata

en: License FAQ
it: Domande frequenti sulla licenza

en: License Key already registered!
it: Chiave di licenza già registrata!

en: License Key could not be validated
it: Impossibile convalidare la chiave di licenza

en: License Key is invalid
it: Il tuo codice di licenza non è valido

en: License Key was locked, please contact the ThemePunch support!
it: Chiave di licenza bloccata, contatta l'assistenza di ThemePunch!

en: Licenses via extended license and cooperation with author
it: Licenze tramite licenza estesa e collaborazione con l'autore

en: Life Length
it: Durata della vita

en: Life Time
it: Durata

en: Lifetime
it: A vita

en: Light
it: Chiaro

en: Light In
it: Luce In

en: Light Out
it: Luci spente

en: Lighten Image
it: Schiarire l'immagine

en: Lightning
it: Fulmine

en: Limit Darkness
it: Limita l'oscurità

en: Limitation
it: Limitazione

en: Limitations
it: Limitazioni

en: Limits
it: Limiti

en: Line
it: Linea

en: Line Break After
it: Interruzione di riga dopo

en: Line Color
it: Colore della linea

en: Line Graph
it: Grafico a linee

en: Line Height
it: Altezza riga

en: Line Opacity
it: Opacità della linea

en: Line Strength
it: Intensità della linea

en: Line Through
it: Barrato

en: Line Wrap
it: A capo

en: Linear
it: Lineare

en: Linear Gradient
it: Gradiente lineare

en: Linebreak Delay
it: Ritardo nell'interruzione di riga

en: Lines
it: Linee

en: Lines Color
it: Colore Linee

en: Lines Opacity
it: Opacità delle linee

en: Link Actions
it: Azioni di collegamento

en: Link Placeholder
it: Segnaposto link

en: Links
it: Link

en: Liquied Fluid Addon Missing
it: Addon Liquied Fluid mancante

en: Listen To
it: Ascolta

en: Listen to
it: Ascolta

en: Listen to Event
it: Ascolta l'evento

en: Listeners
it: Ascoltatori

en: Live Announcement Text
it: Testo dell'annuncio in diretta

en: Load / Save Preset
it: Carica / Salva preset

en: Load JS Libraries Globally
it: Carica le librerie JS globalmente

en: Load from Google
it: Carica da Google

en: Loaded Google Fonts
it: Caricato Google Fonts

en: Loading Editor Resources
it: Caricamento delle risorse dell'editor

en: Loading Library Content
it: Caricamento dei contenuti della libreria

en: Loading Library Element
it: Caricamento elemento libreria

en: Loading Modules
it: Caricamento moduli

en: Loading Spinner
it: Caricamento in corso

en: Loading Template Previews
it: Caricamento anteprime modelli

en: Location
it: Luogo

en: Lock/Unlock
it: Blocca/Sblocca

en: Locks the module in place on screen while the scroll-driven timeline plays within the range specified below.<br><br>
    					The module remains fixed until the timeline moves past the "Hold From" and "Hold To" positions.<br><br>
    					If advanced mode is active, the module scrolls gently between the top and bottom of the page for subtle dynamic movement.
it: Blocca il modulo in posizione sullo schermo mentre la timeline a scorrimento viene riprodotta nell'intervallo specificato di seguito.<br><br>
    					Il modulo rimane fisso finché la timeline non supera le posizioni "Hold From" e "Hold To".<br><br>
    					Se la modalità avanzata è attiva, il modulo scorre dolcemente tra la parte superiore e quella inferiore della pagina creando un movimento dinamico sottile.

en: Login Form
it: Modulo di Login

en: Login Page
it: Pagina di login

en: Login Page Content
it: Contenuto della pagina di accesso

en: Login Page Settings
it: Impostazioni pagina di autenticazione

en: Long
it: Lungo

en: Long Distance
it: Lunga distanza

en: Loop
it: Ciclo

en: Loop Amount
it: Importo del ciclo

en: Loop Effects
it: Effetti loop

en: Loop Lines
it: Linee ad anello

en: Loop animation in<br>between keyframes.
it: Ripetizione dell'animazione<br>tra i fotogrammi chiave.

en: Loop(s)
it: Ciclo/i

en: Loops to Reload
it: Cicli di ricarica

en: Lost connection while checking job status.
it: Connessione persa durante il controllo dello stato del lavoro.

en: Low
it: Bassa

en: Low Resolution
it: Bassa Risoluzione

en: Lowercase
it: Minuscolo

en: Lowest
it: Più Basso

en: Main
it: Principale

en: Make sure that the stream settings are properly selected in "Module General Options -> Content -> Stream Settings".
it: Assicurati che le impostazioni dello streaming siano selezionate correttamente in "Opzioni generali del modulo -> Contenuto -> Impostazioni dello streaming".

en: Make sure you choose the correct license — credits are applied only to the selected key.
it: Assicurati di scegliere la licenza corretta: i crediti vengono applicati solo alla chiave selezionata.

en: Manage modules, access templates, configure global settings, and prepare your projects for creation.
it: Gestisci i moduli, accedi ai modelli, configura le impostazioni globali e prepara i tuoi progetti per la creazione.

en: Manually configure keyframes
it: Configurare manualmente i fotogrammi chiave

en: March
it: Marzo

en: Margin
it: Margine

en: Marker
it: Segnaposto

en: Marker Color
it: Colore di sfondo

en: Marker Name
it: Nome Segnaposto

en: Marker Position
it: Posizione del marcatore

en: Marker State
it: Stato del marcatore

en: Markup Output Filter
it: Filtro di output di markup

en: Mask
it: Maschera

en: Mask Shifting
it: Spostamento della maschera

en: Masked
it: Mascherato

en: Masked Transitions
it: Transizioni mascherate

en: Masking
it: mascheramento

en: Mass
it: Massivo

en: Match Selection Size
it: Dimensione selezione partita

en: Max Amp.
it: Amp. max.

en: Max DPR
it: DPR massimo

en: Max Height
it: Altezza massima

en: Max Image DPR
it: Immagine massima DPR

en: Max Img. Scale Multiplier
it: Moltiplicatore scala immagine massima

en: Max Lines
it: Linee massime

en: Max Opacity
it: Opacità massima

en: Max Size
it: Max Dimensione

en: Max Slides
it: Slide massime

en: Max Speed
it: Velocità massima

en: Max Visible Items
it: Numero massimo di articoli visibili

en: Max Width
it: Larghezza massima

en: Max folder depth reached
it: Profondità massima della cartella raggiunta

en: Max. Allowed Package
it: Pacchetto massimo consentito

en: Max. Distance
it: Distanza massima

en: Max. Gravity
it: Gravità massima

en: Max. Height
it: Altezza min

en: Max. Post Size
it: Max. Dimensione Messaggio

en: Max. Posts
it: Numero massimo di post

en: Max. Products
it: Prodotti max.

en: Max. Res.
it: Risoluzione massima.

en: Max. Width
it: Larghezza Massima

en: Maximum Visibility
it: Massima visibilità

en: May
it: Maggio

en: May Be Edited
it: Può essere modificato

en: Maybe Later
it: Forse più tardi

en: Media Attributes
it: Attributi multimediali

en: Media assets used in the respective Layer Group Objects, are licensed according to the here mentioned license terms (see list on the left).
it: Le risorse multimediali utilizzate nei rispettivi oggetti del gruppo di livelli sono concesse in base alle condizioni di licenza qui menzionate (vedere l'elenco a sinistra).

en: Media assets used in the respective templates, are licensed according to the here mentioned license terms (see list on the left).
it: Le risorse multimediali utilizzate nei rispettivi modelli sono concesse in licenza in base alle condizioni di licenza qui menzionate (vedere l'elenco a sinistra).

en: Medium
it: Medio

en: Medium 640
it: Medio 640

en: Medium 800
it: Medio 800

en: Melt Over
it: Sciogliersi

en: Melting Ice
it: Il ghiaccio che si scioglie

en: Member action not found.
it: Azione membro non trovata.

en: Memory Limit
it: Limite memoria

en: Menu Link
it: Collegamento Menu

en: Menu Link & Scroll
it: Link al menu e scorrimento

en: Merge attribute back<br>into the parent track
it: Reinserire l'attributo<br>nella traccia principale

en: Meta Data
it: Metadati

en: Meta Handle
it: Maniglia meta

en: Meta Handle too short or not set
it: Meta Handle troppo corto o non impostato

en: Meta Type not set
it: Tipo Meta non impostato

en: Meta with Handle exists already
it: Meta con Handle esiste già

en: Method not implemented.
it: Metodo non implementato.

en: Methods
it: Metodologie

en: Middle Center
it: Centrato in mezzo

en: Middle Left
it: Centro a sinistra

en: Middle Right
it: Centro a destra

en: Middle Spike
it: Spuntino di metà giornata

en: Migrate
it: Migrare

en: Migrate V6
it: Migrazione V6

en: Migration
it: Migrazione

en: Migration failed for some modules<br>Not initialized Addons
it: Migrazione non riuscita per alcuni moduli<br>Componenti aggiuntivi non inizializzati

en: Min Amp..
it: Min. Amp.

en: Min Opa.
it: Il mio nonno.

en: Min Opacity
it: Opacità minima

en: Min Size
it: Grandezza Min

en: Min Speed
it: Velocità minima

en: Min Width
it: Larghezza min (%)

en: Min. Gravity
it: Gravità minima

en: Min. Height
it: Altezza min

en: Min. Size
it: Dimensione minima

en: Min/Max Limitations
it: Limiti minimi/massimi

en: Min/Max Width & Height
it: Larghezza e altezza min/max

en: Minimal / Straightforward
it: Minimale / Semplice

en: Minimalist Flat
it: Appartamento minimalista

en: Minutes to Reload
it: Tempo di ricarica

en: Mirror
it: Specchio

en: Mirror Slide Direction
it: Direzione scorrimento specchio

en: Mirrored
it: Rispecchiato

en: Mirrored Direction
it: Direzione speculare

en: Missing API URL.
it: URL API mancante.

en: Missing API key.
it: Chiave API mancante.

en: Missing API token.
it: Token API mancante.

en: Missing Addons &
it: Componenti aggiuntivi mancanti &

en: Missing Image Provider.
it: Fornitore di immagini mancante.

en: Missing get parameter
it: Parametro get mancante

en: Missing translations in provider response.
it: Mancano alcune traduzioni nella risposta del provider.

en: Mix Color
it: Mescola i colori

en: Mix Level
it: Livello di mixaggio

en: Mix Range
it: Gamma Mix

en: Mix Staggered
it: Mix sfalsato

en: Mix Value
it: Valore della miscela

en: Mobile
it: Cellulare

en: Mobile Breakpoint
it: Punto di Interruzione mobile

en: Mobile Device Limitations
it: Limitazioni dei dispositivi mobili

en: Mobile Disabled
it: Disabilitato su dispositivi mobili

en: Mobile Vertical Lock
it: Chiusura verticale mobile

en: Modal
it: Modale

en: Modal Documentation
it: Documentazione modale

en: Modal Settings
it: Impostazioni modal

en: Modal Underlay Color
it: Colore sfondo modale

en: Modals can also be triggered by Layer Actions. See more details in
it: I modali possono anche essere attivati dalle azioni del livello. Per ulteriori dettagli, consultare

en: Modified Date
it: Data modificata

en: Module
it: Modulo

en: Module Accessibility Settings
it: Impostazioni di accessibilità del modulo

en: Module Background
it: Sfondo del modulo

en: Module Based
it: Basato su moduli

en: Module Center
it: Centro moduli

en: Module Class
it: Classe modulo

en: Module Configuration
it: Configurazione del modulo

en: Module Creation Guide
it: Guida alla creazione dei moduli

en: Module Defaults
it: Impostazioni predefinite del modulo

en: Module Height
it: Altezza del modulo

en: Module ID
it: ID Modulo

en: Module Id
it: Id Modulo

en: Module Info
it: Informazioni sul modulo

en: Module Languages
it: Lingue del modulo

en: Module Layout
it: Layout del modulo

en: Module Not Found
it: Modulo non trovato

en: Module Optimization & Loading
it: Ottimizzazione e caricamento dei moduli

en: Module Parallax Settings
it: Impostazioni del modulo Parallax

en: Module Position
it: Posizione del modulo

en: Module Setting for Parallax
it: Impostazioni del modulo per Parallax

en: Module Settings
it: Impostazioni modulo

en: Module Shadow Effect
it: Effetto ombra del modulo

en: Module Spacing
it: Spaziatura dei moduli

en: Module Style
it: Stile del modulo

en: Module Wrapper ID
it: ID wrapper modulo

en: Module Wrapper IDs
it: ID dei wrapper dei moduli

en: Module could not be created
it: Impossibile creare il modulo

en: Modules
it: Moduli

en: Modules has been exported
it: I moduli sono stati esportati

en: Mon
it: Lun

en: Mono Transformation
it: Trasformazione mono

en: Monospace Fonts
it: Font monospace

en: Morph
it: morfo

en: Morph Effects
it: Effetti di trasformazione

en: Morphs
it: Morfismi

en: Mosaic
it: Mosaico

en: Motion
it: Mozione

en: Motion & Effects
it: Movimento ed effetti

en: Motion Blur
it: Sfuocatura di movimento

en: Motion Blur Effects
it: Effetti di sfocatura da movimento

en: Motion Effects
it: Effetti di movimento

en: Motion Engine
it: Motore di movimento

en: Motion Path
it: Percorso di movimento

en: Motion Path Done
it: Percorso di movimento completato

en: Mountain Climber
it: Alpinista

en: Mouse
it: Fare

en: Mouse Enter
it: Entrata del mouse

en: Mouse Follow
it: Seguire il mouse

en: Mouse Follow Effect
it: Effetto di tracciamento del mouse

en: Mouse Leave
it: Uscita del mouse

en: Mouse Move
it: Mouse = Muoviti

en: Mouse Origin
it: Origine del mouse

en: Mouse Setup
it: Configurazione del mouse

en: Mouse Trap
it: Trappola per topi

en: Mouse Wheel
it: Ruota del topo

en: Mouse X Move
it: Mouse X Movimento

en: Mouse XY Move
it: Spostamento del mouse in coordinate XY

en: Mouse Y Move
it: Mouse e spostamento

en: MouseTrap Addon Missing
it: Add-on MouseTrap mancante

en: Mousewheel Zoom
it: Zoom con la rotellina del mouse

en: Move
it: Sposta

en: Move Column Left
it: Sposta colonna a sinistra

en: Move Column Right
it: Sposta colonna a destra

en: Move Here
it: Trasferisciti qui

en: Move Layers to Parent
it: Sposta livelli nel genitore

en: Move Layers to Root
it: Sposta livelli nella radice

en: Move Layers to Sibling
it: Sposta livelli su livello gemello

en: Move Radius
it: Raggio di spostamento

en: Move to Bottom Rows
it: Spostati nelle righe inferiori

en: Move to Middle Rows
it: Spostarsi nelle file centrali

en: Move to Parent
it: Sposta al genitore

en: Move to Top Rows
it: Passa alle righe superiori

en: Move to next Layer
it: Passa al livello successivo

en: Movement
it: Movimento

en: Multipe Modules deleted
it: Moduli multipli eliminati

en: Multiple Elements Selected
it: Elementi multipli selezionati

en: Multiple Layers
it: Strati multipli

en: Multiple Sources
it: Fonti multiple

en: Multiple Targets
it: Obiettivi multipli

en: Multiple/Sequenced Lines
it: Righe multiple/sequenziali

en: Mute Media
it: Silenzia Media

en: Name
it: Nome

en: Navigation
it: Navigazione

en: Navigation Elements
it: Elementi di navigazione

en: Navigation Preview
it: Anteprima della navigazione

en: Navigation Thumbnail
it: Miniatura di navigazione

en: Navigation could not be deleted
it: Non è stato possibile eliminare la navigazione

en: Navigation could not be saved
it: Impossibile salvare la navigazione

en: Navigation deleted
it: Navigazione cancellata

en: Navigation not found, could not add preset
it: Navigazione non trovata, Impossibile aggiungere preset

en: Navigation not found, could not delete preset
it: Navigazione non trovata, non è stato possibile eliminare il preset

en: Navigation preset deleted
it: Preset di navigazione cancellato

en: Navigation preset saved/updated
it: Preset di navigazione salvati / aggiornati

en: Navigation saved
it: Navigazione salvata

en: Need Attention
it: Da Controllare

en: Need Help?
it: Hai bisogno di aiuto?

en: Need more Licenses?
it: Hai bisogno di altre licenze?

en: New
it: Nuovo

en: New Action
it: Nuova Azione

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: New Image
it: Nuova immagine

en: New Line Delay
it: Nuovo ritardo sulla linea

en: New Particle Preset
it: Nuovo preset particelle

en: New Path
it: Nuovo percorso

en: New Skin
it: Nuova Skin

en: New Skin Preset
it: Nuovo preset pelle

en: New Slide
it: Nuova Slide

en: New Slider
it: Nuova Slide

en: New Window
it: Nuova finestra

en: New editor. Familiar workflow. Fully compatible. Learn more here!
it: Nuovo editor. Flusso di lavoro familiare. Completamente compatibile. Scopri di più qui!

en: Newest first
it: Il più recente per primo

en: Next
it: Successivo

en: Next / Previous
it: Successivo/precedente

en: Next Delay
it: Ritardo successivo

en: Next Month
it: Mese prossimo

en: Next Slide
it: Slide Successiva

en: Next Slide When Ends
it: Prossima diapositiva al termine

en: No API Key - Could not fetch flickr albums
it: Nessuna chiave API - Impossibile recuperare gli album Flickr

en: No Automatic Simulation
it: Nessuna simulazione automatica

en: No Click Action
it: Nessuna azione al clic

en: No Data Received
it: Nessun dato ricevuto

en: No Delays
it: Nessun ritardo

en: No Element Selected
it: Nessun elemento selezionato

en: No Email given
it: Nessuna email indicata

en: No Flip
it: Senza capovolgimento

en: No Follow
it: Non Seguire

en: No Interaction (Frontend)
it: Nessuna interazione (Frontend)

en: No Items Found
it: Nessun articolo trovato

en: No Key Entered
it: Nessuna chiave inserita

en: No Keyframes
it: Nessun fotogramma chiave

en: No Layers Selected
it: Nessun livello selezionato

en: No License Key Entered
it: Nessuna chiave di licenza inserita

en: No Loop
it: Nessun ciclo

en: No Module Selected
it: Nessun modulo selezionato

en: No Mouse Hover
it: Senza passaggio del mouse

en: No Overlay
it: Nessun overlay

en: No Preloader
it: Nessun precaricatore

en: No Reset
it: Nessun ripristino

en: No Scene Selected
it: Nessuna scena selezionata

en: No Scenes Found
it: Nessuna scena trovata

en: No Shadow
it: Nessuna Ombra

en: No Sliders found, Please create a Slider first
it: Nessun cursore trovato, creare prima un cursore

en: No Spike
it: Nessun picco

en: No Static Slides
it: Nessuna diapositiva statica

en: No Style
it: Nessuno Stile

en: No Style (Raw Prompt)
it: Nessuno stile (prompt grezzo)

en: No Transition
it: Nessuna transizione

en: No Update Available
it: Non sono disponibili aggiornamenti

en: No User URL - Could not fetch flickr albums
it: Nessun URL utente - Impossibile recuperare gli album Flickr

en: No backups saved here yet
it: Non sono ancora stati salvati backup qui

en: No data received
it: Nessun dato ricevuto

en: No file sent
it: Nessun file inviato

en: No file sent.
it: Nessun file inviato.

en: No layers to import found here
it: Nessun livello da importare trovato qui

en: No library items were found that match the criteria.
it: Non sono stati trovati articoli della biblioteca che corrispondono ai criteri.

en: No proper ID given
it: Non è stato fornito un documento di identità valido

en: No proper addon given
it: Non è stato fornito alcun componente aggiuntivo valido

en: No proper slide ID given
it: Non è stato specificato un ID diapositiva valido

en: No response on action
it: Nessuna risposta all'azione

en: No settings sent
it: Nessuna impostazione inviata

en: No tooltip found
it: Nessun suggerimento trovato

en: No valid file sent.
it: Nessun file valido inviato.

en: No worries — you can restart the tour anytime under Settings in the top-left corner of the editor.
it: Non preoccuparti: puoi ricominciare il tour in qualsiasi momento dalle Impostazioni nell'angolo in alto a sinistra dell'editor.

en: Noise
it: Disturbo

en: Noise Effects
it: Effetti del rumore

en: None
it: Nessuna

en: Normal
it: Normale

en: Normal Direction
it: Direzione normale

en: Not Compatible
it: Non compatibile

en: Not In Scene
it: Non nella scena

en: Not Installed
it: Non installato

en: Not Migrated
it: Non migrato

en: Not Registered
it: Non registrato

en: Not enough Space between Frames. Shift or resize Frames first.
it: Spazio insufficiente tra i fotogrammi. Spostare o ridimensionare prima i fotogrammi.

en: Not enough credits.
it: Crediti insufficienti.

en: Not in this Scene
it: Non in questa scena

en: Not supported image format
it: Formato immagine non supportato

en: Notebook Breakpoint
it: Punto di interruzione del notebook

en: Nothing gets saved or installed — just pick a starting point, swap in your own content, and hit preview
it: Non viene salvato né installato nulla: basta scegliere un punto di partenza, inserire i propri contenuti e cliccare su "Anteprima"

en: November
it: Novembre

en: Number Of Sales
it: Numero di vendite

en: Number of Comments
it: Numero di commenti

en: Object Library
it: Libreria Oggetti

en: Object could not be loaded
it: L’oggetto non può essere caricato

en: Objects
it: Oggetti

en: Observe Wrapper Container
it: Osservare il contenitore avvolgente

en: Ocean
it: Oceano

en: October
it: Ottobre

en: Octogon
it: Ottagono

en: Offset Based
it: Basato sull'offset

en: Offset X
it: Scarto X

en: Offsets
it: Compensazioni

en: Ok. Thanks
it: Ok. Grazie.

en: Oldest first
it: Meno recenti prima

en: On Border
it: Al confine

en: On Carousel Drag
it: Su Carousel Drag

en: On Demand Loading
it: Caricamento su richiesta

en: On Events
it: Sugli eventi

en: On Globe
it: Su Globe

en: On Initial Reveal
it: Alla prima presentazione

en: On Interaction
it: Sull'interazione

en: On Mouse
it: Sul mouse

en: On Mouse Move
it: Al movimento del mouse

en: On Mouse is DEACTIVATED  under Settings > Scroll & Parallax.
it: L'opzione "On Mouse" è DISATTIVATA in Impostazioni > Scorrimento e parallasse.

en: On Save
it: Su Salva

en: On Scroll
it: Su Scorrimento

en: On Scroll is DEACTIVATED under Settings > Scroll & Parallax.
it: L'opzione "Scorrimento" è DISATTIVATA in Impostazioni > Scorrimento e parallasse.

en: On Stage
it: Sul palco

en: On The Fly
it: Al volo

en: One Pager
it: Una pagina

en: Only &lt;br&gt; tags
it: Solo tag &lt;br&gt;

en: Only if Slide in Focus
it: Solo se Slide in Focus

en: Only on Hover
it: Solo al passaggio del mouse

en: Opacity
it: Opacità

en: Opacity is 0%
it: L'opacità è pari allo 0%.

en: Open Horizontal
it: Apri in orizzontale

en: Open Left Corner
it: Angolo sinistro aperto

en: Open Modal
it: Apri Modal

en: Open Right Corner
it: Angolo destro aperto

en: Open SR Library
it: Apri libreria SR

en: Open Vertical
it: Verticale aperto

en: Open your Member Dashboard
it: Apri il tuo pannello di controllo membro

en: Opening Direction
it: Direzione di apertura

en: Oposite of Carousel
it: Opposto di Carosello

en: Opposite Axis Multiplication
it: Moltiplicazione dell'asse opposto

en: Optimization
it: Ottimizzazioni

en: Optimization return empty URL
it: Ottimizzazione: restituisce un URL vuoto

en: Optimization will be used only when new Image Picked. It is stored in the selected Format and will be used as Navigation Thumbnail.
it: L'ottimizzazione verrà applicata solo quando viene selezionata una nuova immagine. L'immagine verrà salvata nel formato selezionato e verrà utilizzata come miniatura di navigazione.

en: Optimize
it: Ottimizza

en: Optimized Size
it: Dimensioni ottimizzate

en: Optional Google Fonts loading URL
it: URL di caricamento facoltativo di Google Fonts

en: Orbit
it: Orbita

en: Order
it: Ordine

en: Origin
it: Origine

en: Origin Y
it: Origine Y

en: Original
it: Originale

en: Original Media Size
it: Dimensione originale del supporto

en: Original Size
it: Dimensioni originali

en: Original Source
it: Fonte originale

en: Other Elements
it: Anagrafica

en: Out
it: Fuori

en: Out Animation
it: Animazione Out

en: Outdated
it: Antiquato

en: Outer
it: Esterno

en: Outset
it: Esterno

en: Overflow Visible
it: Trabocco visibile

en: Overlay
it: Sovrapposizione

en: Overlay Color
it: Colore Sovrapposizione

en: Overlay Source
it: Fonte dell'overlay

en: Overline
it: Sopralineato

en: Override Module Layout
it: Modulo di sovrascrittura layout

en: Overshoot Effect
it: Effetto di superamento

en: Overtake Lost Password
it: Recupera password

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Overwrite Featured Image
it: Sovrascrivi immagine in primo piano

en: Overwrite Featured Slider
it: Sovrascrivi lo slider in primo piano

en: PNG Objects from the Slider Revolution Library must only be used with a
it: Gli oggetti PNG della libreria Slider Revolution devono essere utilizzati esclusivamente con un

en: Package
it: Pacchetto

en: Package Installed Successfully
it: Pacchetto installato correttamente

en: Package Requirements
it: Requisiti del pacchetto

en: Page
it: Pagina

en: Page Id
it: ID Pagina

en: Page Scroll Allowed
it: Scorrimento pagina consentito

en: Page Title
it: Titolo della pagina

en: Pages (example: 2,10):
it: Pagine (esempio: 2,10):

en: Pages to Load SR JS Libraries
it: Pagine da caricare Librerie SR JS

en: PaintBrush Settings
it: Impostazioni di PaintBrush

en: Paintbrush
it: Pennello

en: Palette
it: Tavolozza

en: Palette Deleted
it: Tavolozza eliminata

en: Palette Not Renamed
it: Tavolozza non rinominata

en: Palette Renamed
it: Palette rinominata

en: Palette Saved
it: Tavolozza salvata

en: Palette with this name already exists
it: La tavolozza con questo nome esiste già

en: Pan Zoom Animation
it: Animazione Pan Zoom

en: Pan Zoom Effect
it: Effetto panoramico-zoom

en: Panorama View
it: Vista panoramica

en: Paper
it: Carta

en: Par. Wave
it: Par. Onda

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Parallax Effect
it: Effetto Parallax

en: Parameters
it: Parametri

en: Parent
it: Genitore

en: Parent Window
it: Finestra dei genitori

en: Parsing Sequence
it: Sequenza di analisi sintattica

en: Partial
it: Parziale

en: Particle Color
it: Colore delle particelle

en: Particle Effect
it: Effetto particellare

en: Particles
it: Particelle

en: Particles Behaviour
it: Comportamento delle particelle

en: Particles Mix Color
it: Miscela di particelle colorate

en: Particles Opacity
it: Opacità delle particelle

en: Past
it: Passato

en: Paste
it: Incolla

en: Paste After Selected Elemnt
it: Incolla dopo l'elemento selezionato

en: Paste Before Selected Element
it: Incolla prima dell'elemento selezionato

en: Paste Inside Selected Element
it: Incolla all'interno dell'elemento selezionato

en: Paste Right Here
it: Incolla proprio qui

en: Paste as Last Element
it: Incolla come ultimo elemento

en: Paste here content from Global Clipboard.
it: Incolla qui il contenuto dagli Appunti globali.

en: Paste in Root
it: Incolla nella directory principale

en: Path
it: Percorso

en: Path Name
it: Nome percorso

en: Path Presets
it: Preimpostazioni percorso

en: Path Rules
it: Regole del percorso

en: Pattern
it: Modello

en: Pattern Examples
it: Esempi di modelli

en: Pattern Size
it: Dimensione del modello

en: Pattern Swipes
it: Esempi di modelli

en: Pause
it: Pausa

en: Pause Module
it: Modulo Pausa

en: Pause Module Timer
it: Pausa timer modulo

en: Pause Slide Playback
it: Pausa riproduzione diapositiva

en: Pause on Hover
it: Pausa su Hover

en: Pending
it: In attesa

en: Pending Migration
it: Migrazione in corso

en: Pendulum
it: Pendolo

en: Pentagon
it: Pentagono

en: Per Page
it: Per pagina

en: Performance Priority
it: Priorità delle prestazioni

en: Permissions & Language
it: Autorizzazioni e lingua

en: Personalized 1on1 Support
it: Assistenza personalizzata 1on1

en: Perspective
it: Prospettiva

en: Perspective (All Layers)
it: Prospettiva (tutti i livelli)

en: Perspective (Per Layer)
it: Prospettiva (per livello)

en: Pexels
it: (Pexels)

en: Photorealistic
it: Fotorealistico

en: Physics
it: Fisica

en: Pick Icon
it: Seleziona icona

en: Pick a Skin
it: Scegli una skin

en: Pick an Animation
it: Scegli un'animazione

en: Pick your Hero design
it: Scegli il design del tuo eroe

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Plain X
it: X semplice

en: Plain Z
it: Z semplice

en: Play
it: Riproduci

en: Play IN
it: Gioca IN

en: Play IN in This Scene
it: Gioca IN in questa scena

en: Play Media
it: Riproduci media

en: Play OUT
it: Gioca OUT

en: Play OUT in This Scene
it: Gioca OUT in questa scena

en: Play Scene
it: Scena di gioco

en: PlayBack Settings
it: Impostazioni di riproduzione

en: Please Wait...
it: Attendere per favore…

en: Please activate Slider Revolution
it: Attivare Slider Revolution

en: Please activate your Slider Revolution plugin to download templates
it: Attiva il plugin Slider Revolution per scaricare i modelli.

en: Please change the image dimensions to start upscaling
it: Modifica le dimensioni dell'immagine per avviare l'upscaling.

en: Please check the listed license files for details about how you can use the "FontAwesome" and "Stroke 7 Icon" font sets for commercial projects, open source projects, or really just about whatever you want.
it: Si prega di controllare i file di licenza elencati per i dettagli su come è possibile utilizzare il "FontAwesome" e "traccia 7 icona" set di font per progetti commerciali, progetti open source, o in realtà solo di quello che vuoi.

en: Please choose an image to upscale
it: Scegli un'immagine da ingrandire

en: Please enter a prompt to generate an image.
it: Inserisci un prompt per generare un'immagine.

en: Please login to continue
it: Collegati per continuare

en: Please register the Slider Revolution plugin to use premium templates.
it: Per utilizzare i modelli premium, è necessario registrare il plugin Slider Revolution.

en: Please register your Slider Revolution plugin to import premium templates
it: Registra il tuo plugin Slider Revolution per importare modelli premium.

en: Please register your Slider Revolution plugin to install addons used in template.
it: Registra il tuo plugin Slider Revolution per installare i componenti aggiuntivi utilizzati nel modello.

en: Please respect all other icon fonts licenses for fonts not included directly into Slider Revolution
it: Si prega di rispettare tutte le altre licenze relative ai font icona per i font non inclusi direttamente in Slider Revolution.

en: Please select the correct zip file, checksum failed!
it: Seleziona il file zip corretto, checksum non riuscito!

en: Please wait while the Addons are being activated
it: Attendere mentre gli add-on vengono attivati.

en: Please wait...
it: Attendi...

en: Plugin Dashboard
it: Pannello di controllo del plugin

en: Plugin Dashboard Tour
it: Panoramica del pannello di controllo del plugin

en: Plugin deregistered
it: Plugin cancellato

en: Plugin not activated
it: Plugin non attivato

en: Plugin successfully activated
it: Plugin attivato correttamente

en: Point
it: Punto

en: Pointer
it: Puntatore

en: Pointer Follow
it: Segui il puntatore

en: Polar Landscape
it: Paesaggio polare

en: Polling failed. The job may have expired or the server is busy.
it: Il polling non è riuscito. Il processo potrebbe essere scaduto o il server potrebbe essere occupato.

en: Polyfold Bottom BG Color
it: Colore fondo Polyfold BG

en: Pop Up Speed
it: Velocità di apertura

en: Pop Up after Time
it: Pop Up dopo il tempo

en: Pop Up at Scroll Position
it: Pop-up nella posizione di scorrimento

en: Pop Up by Events
it: Pop up per eventi

en: Pop Up on URL Hash
it: Popup su hash URL

en: Pop Ups
it: Pop-up

en: Popular
it: Popolari

en: Popup blocked. Allow popups for this site or use the built-in preview.
it: Popup bloccato. Consenti i popup per questo sito o utilizza l'anteprima integrata.

en: Portal Waves
it: Onde del portale

en: Portal Zoom
it: Portale Zoom

en: Position
it: Posizione

en: Position & Size
it: Posizione e dimensioni

en: Position X
it: Posizione X

en: Position Y
it: Posizione Y

en: Post ID
it: ID Articolo

en: Post Procession
it: Dopo la processione

en: Post Selection
it: Selezione

en: Post Types
it: Tipi di post

en: Post URL
it: Collegamento Articolo

en: Posts
it: Articoli

en: Power
it: Potenza

en: Power of Emitters
it: Potenza degli emettitori

en: Powerful
it: Potente

en: Pre-Made Templates
it: Modelli predefiniti

en: Precache Manually Later
it: Precaricare manualmente in un secondo momento

en: Precached
it: Precaricato

en: Precaching Google Fonts
it: Precaricamento dei font Google

en: Precision Cut
it: Taglio di precisione

en: Precision Cuts
it: Tagli di precisione

en: Prefer Feed Image
it: Preferisci immagine feed

en: Preference Updated
it: Preferenze aggiornate

en: Preferences
it: Preferenze

en: Prefix
it: Prefisso

en: Preload
it: Precarica

en: Preloader Animation
it: Animazione precaricatore

en: Preloader Type
it: Tipo di precaricatore

en: Preloading
it: Precaricamento

en: Premium Features Tour
it: Tour delle funzionalità Premium

en: Premium Features are
it: Le funzionalità Premium sono

en: Premium Features:
it: Funzionalità Premium:

en: Premium Template
it: Modello Premium

en: Prepareing Video...
it: Preparazione del video...

en: Preparing Environment
it: Preparazione dell'ambiente

en: Preparing Template Installation
it: Preparazione dell'installazione del modello

en: Presentation
it: Presentazione

en: Preset
it: Preselezionato

en: Preset Mode
it: Modalità preimpostata

en: Preset could not be saved/values are the same
it: Non è possibile salvare i valori preimpostati / i valori sono gli stessi

en: Preset handle already exists, please choose a different name
it: L’handle preimpostato esiste già, scegli un nome diverso

en: Preset not found
it: Le preimpostazioni del file non sono state trovate:

en: Preset not found in default navigations
it: Preset non trovato nelle navigazioni predefinite

en: Preset with handle
it: Preimpostato con maniglia

en: Presets
it: Preset

en: Press #AI# to continue editing, or #PLUS# to use as variant
it: Premere #AI# per continuare la modifica, oppure #PLUS# per utilizzare come variante.

en: Press Left
it: Premere sinistra

en: Press Right
it: Premi a destra

en: Press the button below to install & activate or update all addons required by your modules.
it: Premi il pulsante qui sotto per installare e attivare o aggiornare tutti i componenti aggiuntivi richiesti dai tuoi moduli.

en: Pressed State
it: Stato compresso

en: Pressure Dissipation
it: Dissipazione della pressione

en: Prev Month
it: Mese Precedente

en: Prev.
it: Prec.

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview From
it: Anteprima da

en: Preview Image Height
it: Altezza Immagine Anteprima

en: Preview Image Width
it: Larghezza Immagine Anteprima

en: Preview Reset
it: Anteprima Reimposta

en: Preview failed. Check console for details.
it: Anteprima non riuscita. Controllare la console per i dettagli.

en: Preview in Backend
it: Anteprima nel backend

en: Preview in Editor
it: Anteprima nell'editor

en: Previous
it: Precedente

en: Previous Slide
it: Slide Precedente

en: Price From
it: Prezzo da

en: Price To
it: Prezzo a

en: Privacy & GDPR Settings
it: Impostazione GDPR & Privacy

en: Processing Frame
it: Cornice di elaborazione

en: Processing Video...
it: Elaborazione video...

en: Product
it: Prodotto

en: Product Variation
it: Variazione Prodotto

en: Product Variations
it: Variazioni di prodotto

en: Products
it: Prodotti

en: Professional / Formal
it: Professionale / Formale

en: Progress
it: Progresso

en: Progress "Bar" Type
it: Tipo "Barra" di avanzamento

en: Progress Bar
it: Barra di avanzamento

en: Progress Bar Gaps
it: Spazi vuoti nella barra di avanzamento

en: Progress Bar ’Time Done’ Color
it: Colore della barra di avanzamento "Tempo trascorso"

en: Progress Bar ’Time Left Color
it: Barra di avanzamento "Tempo rimanente Colore

en: Progress End
it: Fine dei progressi

en: Progress Start
it: Avanzamento Inizio

en: Progress:
it: Avanzamento:

en: Progressive Load
it: Carico progressivo

en: Projection
it: Proiezioni

en: Protocol
it: Protocollo

en: Publish
it: Pubblica

en: Publish, Preview & Save
it: Pubblica, Anteprima e Salva

en: Published
it: Pubblicato

en: Pull Effects
it: Effetti di trazione

en: Pulse
it: Impulso

en: Pulsing Blur
it: Sfocatura pulsante

en: Pulsing Bokeh
it: Bokeh pulsante

en: Purchase AI Credits
it: Acquista crediti AI

en: Purpose
it: Scopo

en: Qual.
it: Qualifica.

en: Quality
it: Qualità

en: Quality must be numeric
it: La qualità deve essere quantificabile

en: Quarterpipie
it: Quarterpipe

en: Quick Add
it: Aggiunta Rapida

en: Quick Scene Setup
it: Configurazione rapida della scena

en: Quick Start Generator
it: Generatore di avvio rapido

en: Quick Start Module Generator
it: Generatore di moduli Quick Start

en: Quickly step backward or forward through your recent edits, making it easy to correct mistakes or revisit previous changes.
it: Passa rapidamente avanti o indietro tra le modifiche recenti, in modo da correggere facilmente gli errori o rivedere le modifiche precedenti.

en: R6 data and unmigrated modules have been successfully removed
it: I dati R6 e i moduli non migrati sono stati rimossi con successo.

en: RTL Direction
it: Direzione RTL

en: Radial Blur
it: Sfocatura radiale

en: Radial Gradient
it: Gradiente radiale

en: Radius
it: Raggio

en: Rainbow Mode
it: Modalità Arcobaleno

en: Random
it: Casuale

en: Random 3D
it: 3D casuale

en: Random Particles Opacity
it: Opacità delle particelle casuali

en: Random Sizes
it: Misure casuali

en: Random Slide
it: Diapositiva casuale

en: Random Transitions
it: Transizioni casuali

en: Randomize Seed
it: Seme casuale

en: Randomness
it: Casualità

en: Range End
it: Fine Range

en: Range Start
it: Inizio Range

en: Rating
it: Valutazione

en: Real Cookie Banner
it: Banner cookie reale

en: Recent
it: Recente

en: Recommended
it: Raccomandato

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Redirect Link
it: Link Reindirizzamento

en: Redraw Graph
it: Ricalca il grafico

en: Reflection
it: Riflessione

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Region
it: Regione

en: Register License Key
it: Registra Licenza

en: Register License on this Website
it: Registrare la licenza su questo sito web

en: Register License to Unlock
it: Registra la licenza per sbloccare

en: Register License to Update
it: Registrare la licenza per l'aggiornamento

en: Register License to unlock
it: Registra la licenza per sbloccare

en: Register Plugin
it: Registra il plugin

en: Register Slider Revolution. It will allow to initialise all addons required by your pending migration
it: Registra Slider Revolution. Ciò consentirà di inizializzare tutti i componenti aggiuntivi richiesti dalla migrazione in sospeso.

en: Register this License Key
it: Registra questo codice di licenza

en: Register your License now to
it: Registra subito la tua licenza per

en: Registered
it: Registrato

en: Registered License
it: Licenza registrata

en: Registering License
it: Registrazione della licenza

en: Regsiter License
it: Registrazione licenza

en: Regular
it: Regolare

en: Regular Price
it: Prezzo normale

en: Rel Attribute
it: Attributo Rel

en: Related
it: Correlati

en: Relating on Pop Up after Time and Scroll Position
it: Relazione tra Pop Up dopo il tempo e posizione di scorrimento

en: Relative
it: Parente

en: Relative Position
it: Posizione relativa

en: Reload Event
it: Ricarica evento

en: Remaining Days
it: Giorni rimanenti

en: Remaining Hours
it: Ore rimanenti

en: Remaining Minutes
it: Minuti rimanenti

en: Remaining Seconds
it: Secondi rimanenti

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Action
it: Annulla azione

en: Remove Background
it: Rimuovi sfondo

en: Remove Frame
it: Rimuovi cornice

en: Remove Level
it: Rimuovi Livello

en: Remove Repeat
it: Rimuovi Ripeti

en: Remove from Module
it: Rimuovi dal modulo

en: Remove from Stage
it: Rimuovi dal palco

en: Removing Background
it: Rimozione dello sfondo

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename Success
it: Rinominare con successo

en: Renamed to
it: Rinominato in

en: Render Settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Renderer
it: Visualizzatore

en: Repeat
it: Ripeti

en: Repeat Amount
it: Ripeti importo

en: Repeat Frames
it: Ripeti fotogrammi

en: Repeats
it: Si ripete

en: Repel
it: Respingere

en: Repulse
it: Respingere

en: Request method not allowed.
it: Metodo di richiesta non consentito.

en: Required Min. Module Visibilty
it: Visibilità minima richiesta del modulo

en: Requirements
it: Requisiti

en: Requirements FAQ
it: Domande frequenti sui requisiti

en: Reset & Exit
it: Reimposta ed esci

en: Reset All Layers
it: Reimposta tutti i livelli

en: Reset Child Timelines
it: Reimposta le linee temporali dei figli

en: Reset Keyframe
it: Reimposta fotogramma chiave

en: Reset Scene Layers
it: Reimposta livelli scena

en: Reset Style
it: Reimposta stile

en: Reset to
it: Ripristina a

en: Resize Between Devices
it: Ridimensiona tra i dispositivi

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Resources
it: Risorse

en: Resources that most of our users found helpful:
it: Risorse che la maggior parte dei nostri utenti ha trovato utili:

en: Respawn Interval
it: Intervallo di rigenerazione

en: Respect Margin Offsets
it: Rispettare le compensazioni dei margini

en: Respect Module Width
it: Rispetta larghezza modulo

en: Respect Timeline Start
it: Rispetta la cronologia Inizio

en: Responsive Behavior
it: Comportamento reattivo

en: Responsivness
it: Reattività

en: Restart Editor
it: Riavvia Editor

en: Restart on End (Loop)
it: Riavvio alla fine (ciclo)

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore Selected Backup
it: Ripristina backup selezionato

en: Restore Style
it: Ripristina stile

en: Restore from Backup
it: Ripristina da backup

en: Resume Slide Playback
it: Riproduzione diapositiva curriculum

en: Retina max Height
it: Altezza massima della retina

en: Retina max Width
it: Larghezza massima della retina

en: Return Speed
it: Velocità di ritorno

en: Reveal
it: Scopri

en: Revealer
it: Rivelatore

en: Revealer Color
it: Colore rivelatore

en: Reverse
it: Inverti

en: Reverse Spiral
it: Spirale inversa

en: Revolution Slider Error:
it: Errore del cursore Revolution:

en: Rewind on Slide Start
it: Riavvolgi all'inizio della diapositiva

en: Rhombus
it: Rombo

en: Ridge
it: Spigolo

en: Right
it: Destra

en: Right - Left
it: Destra - Sinistra

en: Right Arrow
it: Freccia destra

en: Right Offset
it: Spostamento a destra

en: Right To Left
it: Da Destra a Sinistra

en: Right to Left
it: Da destra a sinistra

en: Rings
it: Anelli

en: Ripple Intensity
it: Intensità delle increspature

en: Role Description
it: Descrizione del Ruolo

en: Roll Effects
it: Effetti di rotolamento

en: Roll Over
it: Roll over

en: Rotate
it: Ruotare

en: Rotated Slots
it: Slot ruotati

en: Rotation
it: Rotazione

en: Rotation & Return
it: Rotazione e ritorno

en: Rotation Effects
it: Effetti di rotazione

en: Rotation X
it: Rotazione X

en: Rotation Y
it: Rotazione asse Y

en: Rotation Z
it: Rotazione asse Z

en: Rotations
it: Giri

en: Round
it: Tondo

en: Rounded
it: Arrotondato

en: Route
it: Percorso

en: Row
it: Riga

en: Row Position
it: Posizione della riga

en: Rows
it: Righe

en: Rows Horizontal Slide
it: Righe Scorrimento orizzontale

en: Rows Vertical Slide
it: Righe Scorrimento verticale

en: Run Bulk Edit
it: Esegui modifica in blocco

en: Run Script
it: Esegui script

en: Run Translation
it: Esegui traduzione

en: Runtime and Output
it: Tempo di esecuzione e output

en: SR Library
it: Biblioteca SR

en: SR6 data and unmigrated modules have been successfully removed
it: I dati SR6 e i moduli non migrati sono stati rimossi con successo.

en: SR7 AI image and text generation can transform any module in seconds.
it: La generazione di immagini e testi con SR7 AI può trasformare qualsiasi modulo in pochi secondi.

en: SR7 Data Load Method
it: Metodo di caricamento dati SR7

en: SR7 Data Migration
it: Migrazione dati SR7

en: SR7 Feeds Load Method
it: Metodo di caricamento dei feed SR7

en: SR7 Global Clipboard is not recognized.
it: SR7 Global Clipboard non viene riconosciuto.

en: SR7's built-in AI image generator lets you create custom visuals on the spot. Try it in the editor today!
it: Il generatore di immagini basato sull'intelligenza artificiale integrato in SR7 ti permette di creare immagini personalizzate in un attimo. Provalo subito nell'editor!

en: SVG Content
it: Contenuto SVG

en: SVG Icons
it: Icone SVG

en: SVG Style
it: Stile SVG

en: Sale Price
it: Prezzo di vendita

en: Sales Price From
it: Prezzo di vendita a partire da

en: Sales Price To
it: Prezzo di vendita a

en: Sales-Focused / Persuasive
it: Orientato alle vendite / Persuasivo

en: Same Window
it: Stessa Finestra

en: Same as Carousel
it: Come Carousel

en: Sample
it: Esempio

en: Sample Hash URL
it: Esempio di URL hash

en: Sample Link
it: Link di esempio

en: Sample Listener
it: Esempio di ascoltatore

en: Sans-Serif Fonts
it: Sans-serif fonts

en: Sat
it: Sab

en: Save
it: Salva

en: Save & Exit
it: Salva ed esci

en: Save Changes Before Exit?
it: Salvare le modifiche prima di uscire?

en: Save Global Settings
it: Impostazioni Globali

en: Save Global navigation settings, or reset to Original?
it: Salvare le impostazioni di navigazione globali o ripristinare quelle originali?

en: Save Module Settings
it: Salvare le impostazioni del Modulo

en: Save and Leave
it: Salva e esci

en: Save before Exit ?
it: Salvare prima di uscire?

en: Save your work, preview the module in action, and access all embed options to publish it on your site.
it: Salva il tuo lavoro, visualizza l'anteprima del modulo in azione e accedi a tutte le opzioni di incorporamento per pubblicarlo sul tuo sito.

en: Saved
it: Salvato

en: Saving Datas..
it: Salvataggio dati...

en: Saving your settings and finalizing adjustments
it: Salvataggio delle impostazioni e finalizzazione delle regolazioni

en: Scale
it: Scala

en: Scale Effects
it: Effetti di scala

en: Scale Focused Point
it: Punto di messa a fuoco

en: Scale From
it: Scala da

en: Scale Offset
it: Offset scala

en: Scale To
it: Scala a

en: Scale X
it: Scala X

en: Scale Y
it: Scala Y

en: Scene
it: Scena

en: Scene Deleted
it: Scena eliminata

en: Scene Frames transfered successfully
it: I fotogrammi della scena sono stati trasferiti correttamente

en: Scene Layers
it: Livelli della scena

en: Scene Name
it: Nome della scena

en: Scene Name Updated to
it: Nome della scena aggiornato a

en: Scene Out
it: Scena fuori

en: Scene Settings
it: Impostazioni della scena

en: Scenes
it: Scene

en: Schedule
it: Programma

en: Schedule Date
it: Programma data

en: Scheduling
it: Programmazione

en: Screen Reader Support
it: Supporto per lettori di schermo

en: Scroll
it: Scorri

en: Scroll & Parallax
it: Scorrimento e parallasse

en: Scroll Based
it: A scorrimento

en: Scroll Based Timeline
it: Cronologia basata sullo scorrimento

en: Scroll Based Timeline Enabled
it: Timeline a scorrimento attivata

en: Scroll Below
it: Scorri verso il basso

en: Scroll Below Module
it: Scorri sotto il modulo

en: Scroll Overflow Target
it: Destinazione overflow scorrimento

en: Scroll To
it: Scorri fino a

en: Scroll To ID
it: Scorri fino all'ID

en: Scroll Video
it: Scorri il video

en: Search
it: Cerca

en: Search Elements
it: Cerca Elementi

en: Search in
it: Cerca nel

en: Second Scene
it: Seconda scena

en: See Plans
it: Vedi Piani

en: Seed
it: Seme

en: Seek
it: 寻找

en: Seeking Video
it: Cerca video

en: Select Audio
it: Seleziona audio

en: Select Background Image
it: Seleziona immagine di sfondo

en: Select Font Family
it: Seleziona la famiglia del font

en: Select Image
it: Seleziona immagine

en: Select Module
it: Seleziona modulo

en: Select Scene
it: Seleziona scena

en: Select Slide
it: Seleziona diapositiva

en: Select Slide To Continue
it: Seleziona Scorri per continuare

en: Select Slide(s) To Continue
it: Seleziona le diapositive per continuare

en: Select Template
it: Seleziona template

en: Select Video
it: Selezionare il file video

en: Select a Layer First
it: Seleziona prima un livello

en: Select a Module
it: Seleziona un modulo

en: Select a Scene before Transfer
it: Selezionare una scena prima del trasferimento

en: Select a layer to place the generated image.
it: Seleziona un livello in cui inserire l'immagine generata.

en: Select an image for upscaling
it: Seleziona un'immagine per l'upscaling

en: Select an image from the WordPress library, Slider Revolution Elements library, from a layer, or generate with AI.
it: Seleziona un'immagine dalla libreria di WordPress, dalla libreria di Slider Revolution Elements, da un livello oppure generala con l'IA.

en: Select one or more Slides
it: Seleziona una o più diapositive

en: Select some Modules or Folders to delete
it: Seleziona alcuni moduli o cartelle da eliminare

en: Select some Modules or Folders to export
it: Seleziona alcuni moduli o cartelle da esportare

en: Select some Modules or Folders to group
it: Seleziona alcuni moduli o cartelle da raggruppare

en: Select your module type, size, and layout to instantly generate a ready-to-edit foundation for your design.
it: Seleziona il tipo, le dimensioni e il layout del modulo per generare istantaneamente una base pronta per essere modificata per il tuo progetto.

en: Selected
it: Selezionato

en: Selected Bullet
it: Proiettile selezionato

en: Selected Layers
it: Livelli selezionati

en: Selected Tab
it: Scheda selezionata

en: Selected Thumb
it: Rosa selezionata

en: Selectors
it: Selezionatori

en: Self
it: Autovalutazione

en: Semantic Role
it: Ruolo semantico

en: Sensibility
it: Sensibilità

en: Sensor
it: Sensore

en: Sensor Elements
it: Elementi sensoriali

en: Sephia Transformation
it: Trasformazione Sephia

en: Sepia
it: Seppia

en: September
it: Settembre

en: Sequenced Lines
it: Linee sequenziali

en: Sequential
it: Sequenziale

en: Sequential Delay
it: Ritardo sequenziale

en: Serif Fonts
it: Caratteri serif

en: Session (hours)
it: Sessione (ore)

en: Set Layer Sizes
it: Imposta dimensioni livello

en: Set by Layer Visibility
it: Impostato da Visibilità livello

en: Set minimum and maximum height for the module. Additionally, if the module is not using full width mode, set maximum width.
it: Imposta l'altezza minima e massima del modulo. Inoltre, se il modulo non utilizza la modalità a larghezza intera, imposta la larghezza massima.

en: Sets the container width to auto and uses the Content Flow width (per device) as the limit.
it: Imposta la larghezza del contenitore su "auto" e utilizza la larghezza del flusso di contenuto (per dispositivo) come limite.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings saved
it: Impostazioni salvate

en: Setup Guide (install, registration, update)
it: Guida all'installazione (installazione, registrazione, aggiornamento)

en: Shadow
it: Ombra

en: Shadow Blur
it: Sfocatura dell'ombra

en: Shadow Color
it: Colore Ombra

en: Shadow Settings
it: Impostazioni Ombra

en: Shadow Strength
it: Forza dell'ombra

en: Shadow Style
it: Stile dell'ombreggiatura

en: Shake
it: Agitare

en: Shape
it: Forma

en: Shapes
it: Forme

en: Share Facebook
it: Posta su Facebook

en: Share LinkedIn
it: Condividi su LinkedIn

en: Share Pinterest
it: Condividi su Pinterest

en: Share Slider Revolution Usage Analytics
it: Condividi Slider Revolution Analisi dell'utilizzo

en: Share Twitter
it: Posta su Twitter

en: Share on
it: Condividi su

en: Sharp
it: Dettagliato

en: Shift Y
it: Spostamento Y

en: Shift-Click
it: Maiusc-Clic

en: Shooting
it: Tiro

en: Short
it: Breve

en: Short Distance
it: Breve distanza

en: Shorten
it: Abbrevia

en: Shortening and refining...
it: Accorciamento e raffinamento...

en: Show
it: Mostra

en: Show / Hide Something
it: Mostra / Nascondi qualcosa

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Show Effect
it: Mostra effetto

en: Show Global Layer
it: Mostra livello globale

en: Show Live
it: Mostra dal vivo

en: Show Progress
it: Mostra stato

en: Show Progress of
it: Mostra lo stato di avanzamento di

en: Show Remember Me
it: Mostra "Ricordami"

en: Show Values on Hover
it: Mostra i valori al passaggio del mouse

en: Show Vertices
it: Mostra vertici

en: Show all items
it: Mostra tutti gli articoli

en: Show if Language is Active
it: Mostra se la lingua è attiva

en: Show in Editor
it: Visualizza nell'editor

en: Show/Hide
it: Mostra/Nascondi

en: Show/Hide Duration
it: Mostra/Nascondi durata

en: Showcase
it: Vetrina

en: Showing: All Layers
it: Mostra: Tutti i livelli

en: Showing: Layers with Keyframes
it: Visualizzazione: livelli con fotogrammi chiave

en: Shrink
it: Restringi

en: Shrink Circle
it: Riduci il cerchio

en: Shuffle Order on Load
it: Ordine casuale al caricamento

en: Sibling Effects
it: Effetti tra fratelli

en: Siblings Visibility
it: Visibilità dei fratelli

en: Side Color (on first Animation)
it: Colore laterale (nella prima animazione)

en: Simple
it: Semplice

en: Simple Directions
it: Istruzioni semplici

en: Simple Fade
it: Semplice dissolvenza

en: Simple Link
it: Semplice link

en: Simple Transitions
it: Transizioni semplici

en: Simulate
it: Simulare

en: Simulate Event
it: Simula evento

en: Simulate User Click
it: Simula clic dell'utente

en: Simulation
it: Simulazione

en: Single
it: Singolo

en: Single Image
it: Singola immagine

en: Single Parallax Effect
it: Effetto parallasse singolo

en: Single Post Option
it: Opzione Articolo singolo

en: Single Values
it: Valori singoli

en: Sinus
it: Seni paranasali

en: Site URL
it: URL Sito

en: Size
it: Dimensione

en: Size & Motion
it: Dimensioni e movimento

en: Size Limitations
it: Limiti di dimensione

en: Size Multiplicator
it: Fattore di moltiplicazione delle dimensioni

en: Skew
it: Inclinazione

en: Skew Transitions
it: Transizioni oblique

en: Skew X
it: Inclinato X

en: Skew Y
it: Inclinato Y

en: Skews
it: Distorsioni

en: Skin & Style
it: Modello & Stile

en: Skin Editor
it: Editor della pelle

en: Skip 1st Time
it: Salta la prima volta

en: Skip Preload
it: Precarica

en: Slicey Shadow Color
it: Colore Slicey Shadow

en: Slide Actions
it: Azioni Slide

en: Slide Animation
it: Animazione della slide

en: Slide Attributes
it: Attributi slide

en: Slide BG Video
it: Video Slide BG

en: Slide Background
it: Sfondo della diapositiva

en: Slide Based
it: Basato sulla slide

en: Slide Change on Release
it: Cambio diapositiva al rilascio

en: Slide Description
it: Descrizione Slide

en: Slide Direction Based
it: Direzione di scorrimento basata su

en: Slide Duration
it: Durata dello slider

en: Slide Gaps
it: Spazi vuoti tra le diapositive

en: Slide Index
it: Indice delle diapositive

en: Slide Layer Background Reseted to Transparent
it: Lo sfondo del livello della diapositiva è stato riportato allo stato trasparente

en: Slide Number to Reload
it: Numero della diapositiva da ricaricare

en: Slide Out & Zoom In
it: Scorri e ingrandisci

en: Slide Saved
it: Diapositiva salvata

en: Slide Transitions
it: Transizioni diapositive

en: Slide Versions
it: Versioni delle diapositive

en: Slide could not be deleted
it: La diapositiva non può essere eliminata

en: Slide could not be duplicated
it: La slide non poteva essere duplicata

en: Slide could not be found
it: Impossibile trovare la diapositiva

en: Slide could not be saved as a V7 Slide
it: Impossibile salvare la diapositiva come diapositiva V7.

en: Slide could not duplicated
it: La slide non poteva essere duplicata

en: Slide deleted
it: Slide eliminata

en: Slide duplication failed
it: Duplicazione delle diapositive non riuscita

en: Slide is empty.
it: La diapositiva è vuota.

en: Slide not found
it: Slide non trovata

en: Slide not found in the main slides of the slider. Maybe it
it: Diapositiva non trovata nelle diapositive principali del dispositivo di scorrimento. Forse

en: Slide order changed
it: Ordine delle diapositive modificato

en: Slide order could not be changed
it: L'ordine delle diapositive non può essere modificato

en: Slide transition template could not be deleted
it: Impossibile eliminare il modello di transizione delle diapositive

en: Slide transition template could not be saved
it: Impossibile salvare il modello di transizione delle diapositive

en: Slide transition template deleted
it: Modello di transizione diapositiva eliminato

en: Slide transition template saved
it: Modello di transizione diapositiva salvato

en: SlideShow
it: Presentazione

en: SlideShow, Order &  Progress
it: Presentazione, ordine e avanzamento

en: Slider Alias
it: Spider Alias

en: Slider Area
it: Area Slider

en: Slider Export Error!!!
it: Errore di esportazione dello slider!!!

en: Slider HTML Export Error!!!
it: Errore di esportazione HTML dello slider!!!

en: Slider ID or Slide ID unavailable
it: ID cursore o ID diapositiva non disponibile

en: Slider Import Failed
it: Importazione del dispositivo di scorrimento non riuscita

en: Slider Map Empty
it: Mappa di scorrimento vuota

en: Slider Module
it: Modulo Slider

en: Slider Moved to Folder
it: Dispositivo di scorrimento spostato nella cartella

en: Slider Revolution - Migration
it: Slider Revolution - Migrazione

en: Slider Revolution - Overview
it: Slider Revolution - Panoramica

en: Slider Revolution 6 (Legacy)
it: Slider Revolution 6 (versione precedente)

en: Slider Revolution 7 comes with in-built AI tools for image and text, helping you create and edit faster than ever before.
it: Slider Revolution 7 include strumenti di intelligenza artificiale integrati per immagini e testo, che ti consentono di creare e modificare i contenuti più velocemente che mai.

en: Slider Revolution Add-Ons must only be used with a
it: I componenti aggiuntivi Slider Revolution devono essere utilizzati esclusivamente con un

en: Slider Revolution Elements
it: Elementi Slider Revolution

en: Slider Revolution Is Now Updated
it: Slider Revolution è stato aggiornato

en: Slider Revolution JS Libraries
it: Librerie JS Slider Revolution

en: Slider Revolution Preview
it: Anteprima di Slider Revolution

en: Slider Revolution Updated Not Available
it: Slider Revolution aggiornato non disponibile

en: Slider Revolution database structure was updated
it: La struttura del database di Slider Revolution è stata aggiornata

en: Slider Revolution encountered the following error:
it: Slider Revolution ha riscontrato il seguente errore:

en: Slider Revolution internal cache was fully cleared
it: La cache interna di Slider Revolution è stata completamente cancellata.

en: Slider Saved
it: Slider salvato

en: Slider Shortcode
it: Shortcode Slider

en: Slider could not be loaded
it: Impossibile caricare lo slider

en: Slider could not inited
it: Impossibile inizializzare lo slider

en: Slider init error!
it: Errore di inizializzazione dello slider!

en: Slider not found
it: Slider non trovata

en: Slider/Folder successfully deleted
it: Slider/Cartella eliminata con successo

en: Slides Order could not be saved
it: Non è stato possibile salvare l'ordine delle diapositive

en: Slides could not be created in Module
it: Impossibile creare diapositive nel modulo

en: Slides could not be loaded
it: Impossibile caricare le diapositive

en: Sliding & Zooming Boxes
it: Caselle di scorrimento e zoom

en: Sliding Boxes
it: Scatole scorrevoli

en: Small
it: Piccolo

en: Small 320
it: Piccola 320

en: Small Preview
it: Piccola anteprima

en: Smart Loading
it: Caricamento intelligente

en: Smoke
it: Fumo

en: Smooth
it: Morbido

en: Smoothing
it: Levigatura

en: Snap Treshold
it: Soglia di scatto

en: Snap to Selected Alignment
it: Aggancia all'allineamento selezionato

en: Snow
it: Neve

en: Snow Effect
it: Effetto neve

en: Snowball
it: Palla di neve

en: Snowflake
it: Fiocco

en: Snowflakes Amount
it: Numero di fiocchi di neve

en: Social Sharing
it: Condivisione Social

en: Soft
it: Morbida

en: Solid
it: Solido

en: Some images provided by Unsplash, licensed under the
it: Alcune immagini fornite da Unsplash, concesse in licenza ai sensi della

en: Some modules couldn’t be migrated. Please make sure the required Addons are installed or updated, then retry migration one by one — or simply reload the page for automatic migration.
it: Alcuni moduli non possono essere migrati. Assicurati che i componenti aggiuntivi richiesti siano installati o aggiornati, quindi riprova a eseguire la migrazione uno alla volta oppure ricarica semplicemente la pagina per eseguire la migrazione automatica.

en: Sort By
it: Ordina per

en: Sort By Date (Newest First)
it: Ordina per Data (dal più recente)

en: Sort By Date (Oldest First)
it: Ordina per Data (dal meno recente)

en: Sort By Title (A to Z)
it: Ordina per titolo (dalla A alla Z)

en: Sort By Title (Z to A)
it: Ordina per titolo (da Z a A)

en: Sort by
it: Ordina per

en: Source
it: Sorgente

en: Source file not exists: %s
it: Il file sorgente non esiste: %s

en: Source must be from Stream
it: La risorsa deve provenire dallo stream

en: Source must be from a stream
it: La fonte deve provenire da un flusso

en: Space
it: Spazio

en: Space Above
it: Spazio sopra

en: Space Below
it: Spazio sottostante

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Spawn Form
it: Modulo di registrazione

en: Spawn in Bursts
it: Generazione a raffica

en: Special Effects
it: Effetti speciali

en: Specific
it: Specifico

en: Specific Posts
it: Articoli specifici

en: Speed
it: Velocità

en: Speed X
it: Velocità X

en: Speed Y
it: Velocità Y

en: Speed and Randomness
it: Velocità e casualità

en: Sphere Size
it: Dimensione della sfera

en: Spin & Blur
it: Rotazione e sfocatura

en: Spin Alternate
it: Rotazione alternata

en: Spin Around
it: Gira su te stesso

en: Spin CCW
it: Rotazione CCW

en: Spin CW
it: Rotazione CW

en: Spin End
it: Fine della rotazione

en: Spiral
it: Spirale

en: Split
it: Separa

en: Split Delay
it: Ritardo parziale

en: Split Reveal
it: Rivelazione divisa

en: Split attribute target<br>onto its own track
it: Destinazione dell'attributo "Split"<br>sulla propria traccia

en: Splits
it: Spacca

en: Spread
it: Diffusione

en: Spread Speed
it: Velocità di diffusione

en: Square
it: Quadrato

en: Stacking Order
it: Ordine di impilamento

en: Stage
it: Fase

en: Stage Turn
it: Giro di scena

en: Standard Module Embedding
it: Incorporamento del modulo standard

en: Standard Resolution
it: Risoluzione standard

en: Star
it: Stella

en: Start
it: Inizio

en: Start Animation
it: Avvia animazione

en: Start Delay
it: Ritardo avvio

en: Start Follow Mouse
it: Inizia Segui il mouse

en: Start Media Muted
it: Avvia media in modalità silenziosa

en: Start Precaching Now
it: Avvia subito il precaching

en: Start Scroll Offset
it: Offset iniziale dello scorrimento

en: Start Tooltip Tour
it: Avvia tour dei suggerimenti

en: Start from Scratch
it: Inizia da zero

en: Static
it: Statico

en: Static Slide
it: Slide statico

en: Static Slide Above
it: Diapositiva statica sopra

en: Static Slide Behavior (Editor)
it: Comportamento statico delle diapositive (Editor)

en: Static Slide Below
it: Diapositiva statica sotto

en: Static Slide Layers
it: Livelli statici delle diapositive

en: Static Slide Only
it: Solo diapositiva statica

en: Static Slide Placement
it: Posizionamento statico delle diapositive

en: Static Slide Position
it: Posizione statica della slitta

en: Static Slide Settings
it: Impostazioni diapositiva statica

en: Statistics
it: Statistiche

en: Status
it: Stato

en: Status:
it: Stato:

en: Stay on Page
it: Resta sulla pagina

en: Stength
it: Forza

en: Step 1:
it: Passo 1:

en: Step 2:
it: Passo 2:

en: Stock Quantity
it: Q.tà Magazzino

en: Stop Follow Mouse
it: Blocca il cursore del mouse

en: Stop Media
it: Arresta Media

en: Stop Other Media
it: Altri supporti

en: Stop at Slide (after Loops)
it: Fermarsi allo scivolo (dopo i loop)

en: Stream Source
it: Fonte del stream

en: Strength
it: Forza

en: Stretch
it: Allungabile

en: Stretch & Skew Effects
it: Effetti di allungamento e distorsione

en: Stretch Slides
it: Scivoli elasticizzati

en: Stretches
it: Allungamenti

en: Stroke Color
it: Colore tratto

en: Stroke Width
it: Spessore del tratto

en: Strong
it: Forte

en: Stuck somewhere and need Help?
it: Sei bloccato da qualche parte e hai bisogno di aiuto?

en: Style
it: Stile

en: Style Editing
it: Modifica dello stile

en: Style Preset
it: Predefinito stile

en: Style Skin
it: Stile Skin

en: Style Visibility
it: Visibilità dello stile

en: Style and Position
it: Stile e posizione

en: Stylized 3D Characters
it: Personaggi 3D stilizzati

en: Submit a support ticket and our team will get back to you asap!
it: Invia una richiesta di assistenza e il nostro team ti risponderà al più presto!

en: Success! Please check your E-Mails to finish the subscription
it: Operazione riuscita! Controlla la tua casella di posta elettronica per completare l'iscrizione.

en: Successful
it: Riuscito

en: Successfully deleted all fonts cache
it: Cache dei font eliminata con successo

en: Successfully fetched Facebook albums
it: L'album di Facebook è stato recuperato con successo

en: Successfully fetched YouTube playlists
it: Recuperata con successo la playlist di YouTube

en: Successfully fetched flickr albums
it: Album Flickr recuperati con successo

en: Sucessfully Loaded Version
it: Versione caricata con successo

en: Suffix
it: Suffisso

en: Suggested
it: Suggerito

en: Sun
it: Dom

en: Swipe
it: Scorrere

en: Swipe to navigate on Desktop
it: Scorri per navigare sul desktop

en: Swipe to navigate on Mobile
it: Scorri per navigare su dispositivi mobili

en: Switch between and activate device breakpoints. Each breakpoint lets you customize elements specifically for that screen size.
it: Passa da un punto di interruzione all'altro e attivalo. Ogni punto di interruzione ti consente di personalizzare gli elementi in modo specifico per quella dimensione dello schermo.

en: Sync WPML
it: Sincronizza WPML

en: Synchronize
it: Sincronizzare

en: System
it: Sistema

en: System Requirements
it: Requisiti di Sistema

en: System Requirements:
it: Requisiti di sistema:

en: TEMPLATES
it: MODELLI

en: Tab Index
it: Indice Scheda

en: Tablet Breakpoint
it: Punto di Interruzione tablet

en: Tabs
it: Schede

en: Tabs Skin Type
it: Schede Tipo di pelle

en: Tag successfully deleted
it: Tag eliminato con successo

en: Tag successfully saved
it: Tag salvato con successo

en: Tags Updated
it: Tag aggiornati

en: Target Element Origin
it: Elemento di destinazione Origine

en: Target Scenes
it: Scene target

en: Target(s)
it: Obiettivo/i

en: Template
it: Modello

en: Template Editing Guide
it: Guida alla modifica dei modelli

en: Template Installed Successfully
it: Modello installato con successo

en: Template Slider Import Failed
it: Importazione del modello Slider non riuscita

en: Template could not be found / license key is invalid
it: Impossibile trovare il modello / chiave di licenza non valida

en: Templates
it: Modelli

en: Templates Library
it: Libreria Template

en: Templates from the Slider Revolution Library must only be used with a
it: I modelli della libreria Slider Revolution devono essere utilizzati esclusivamente con un

en: Terms of using HTML5 Videos from the Library
it: Condizioni d'uso dei video HTML5 della Libreria

en: Terms of using ICON Objects from the Library
it: Termini di utilizzo di ICON Objects dalla libreria

en: Terms of using JPG Images from the Library
it: Termini di utilizzo delle immagini JPG dalla libreria

en: Terms of using Layer Group Objects from the Library
it: Condizioni d'uso degli oggetti del gruppo Layer dalla libreria

en: Terms of using PNG Objects from the Library
it: Termini di utilizzo degli oggetti PNG dalla libreria

en: Terms of using SVG Objects from the Library
it: Termini di utilizzo degli oggetti SVG dalla libreria

en: Text
it: Testo

en: Text Align Center
it: Allinea testo al centro

en: Text Align Left
it: Allinea testo a sinistra

en: Text Align Right
it: Allinea testo a destra

en: Text Color
it: Colore testo

en: Text Deco.
it: Decorazione testuale.

en: Text Decoration
it: Decorazione Testo

en: Text Fill
it: Riempimento testo

en: Text Hover Color
it: Colore Testo al passaggio del mouse

en: Text Layers
it: Livelli

en: Text Settings
it: Impostazioni testo

en: Text Shadow
it: Ombra Testo

en: Text Size
it: Dimensione Testo

en: Text Splitting
it: Suddivisione del testo

en: Text Stroke
it: Tratto di testo

en: Text Transform
it: Trasformazione Testo

en: Text is empty.
it: Il testo è vuoto.

en: Texts
it: Testi

en: Textured Burn
it: Bruciatura con effetto ruvido

en: The
it: Il

en: The CC0 license was released by the non-profit organization Creative Commons (CC). Get more information about Creative Commons images and the license on the official license page.
it: La licenza a0 è stata rilasciata dall'organizzazione senza scopo di lucro Creative Commons (CC). Ottieni maggiori informazioni sulle immagini Creative Commons e sulla licenza sulla pagina ufficiale della licenza.

en: The Cluster
it: Il Cluster

en: The License Key needs to be set!
it: La chiave di licenza deve essere impostata!

en: The Slider with the alias "
it: Lo Slider con l'alias "

en: The Unknown
it: L'ignoto

en: The WPML plugin is not activated
it: Il plugin WPML non è attivato

en: The add-ons listed below cannot be initialized without an active Slider Revolution 7 registration:
it: I componenti aggiuntivi elencati di seguito non possono essere inizializzati senza una registrazione attiva a Slider Revolution 7:

en: The following addons are deactivated, not installed, not up to date, or not compatible anymore:
it: I seguenti componenti aggiuntivi sono disattivati, non installati, non aggiornati o non più compatibili:

en: The generated image could not be saved to your Media Library.
it: L'immagine generata non è stata salvata nella tua Libreria multimediale.

en: The generated image has been saved to your WordPress Media Library.
it: L'immagine generata è stata salvata nella tua Libreria multimediale WordPress.

en: The generated images have been saved to your WordPress Media Library.
it: Le immagini generate sono state salvate nella tua Libreria multimediale di WordPress.

en: The job finished but returned invalid data.
it: Il lavoro è stato completato ma ha restituito dati non validi.

en: The last slide cannot be deleted.
it: L'ultima diapositiva non può essere eliminata.

en: The module height will be reduced by the height of one or more containers, defined using HTML selectors or pixel values. Separate multiple selectors with commas.
it: L'altezza del modulo verrà ridotta dell'altezza di uno o più contenitori, definiti tramite selettori HTML o valori in pixel. Separare i selettori multipli con delle virgole.

en: The module height will match the browser window (reduced by custom limitations) or expand beyond it if the content requires.
it: L'altezza del modulo si adatterà alla finestra del browser (con eventuali limitazioni personalizzate) oppure si estenderà oltre i suoi confini se il contenuto lo richiede.

en: The module will always match the width of the browser window.
it: Il modulo si adatterà sempre alla larghezza della finestra del browser.

en: The new version is ready. Reload to enable all improvements and fixes.
it: La nuova versione è pronta. Ricarica la pagina per abilitare tutti i miglioramenti e le correzioni.

en: The only restriction is that identifiable people may not appear in a bad light or in a way that they may find offensive, unless they give their consent.
it: L'unica restrizione è che le persone identificabili non possono apparire in una cattiva luce o in un modo che possono trovare offensivo, a meno che non danno il loro consenso.

en: The pictures are free for personal and even for commercial use.
it: Le immagini sono gratuite per uso personale e anche commerciale.

en: The server did not return proper image data.
it: Il server non ha restituito i dati immagine corretti.

en: The slide’s background layer cannot be deleted.
it: Il livello di sfondo della diapositiva non può essere eliminato.

en: The use, distribution, or reproduction of this data is permitted only with a valid license for the WordPress Slider Revolution plugin. License details and verification are available at: https://www.themepunch.com/links/slider_revolution_wordpress_regular_license
it: L'uso, la distribuzione o la riproduzione di questi dati è consentito solo con una licenza valida per il plugin WordPress Slider Revolution. I dettagli della licenza e la verifica sono disponibili all'indirizzo: https://www.themepunch.com/links/slider_revolution_wordpress_regular_license

en: The videos are free for personal and even for commercial use.
it: I video sono gratuiti per uso personale e anche commerciale.

en: The “Vimeo Stream” content source is used to display a full stream of videos from a user/album/group/channel. If you want to display a single vimeo video, please select the content source “Default Slider” and add a video layer in the slide editor.
it: La fonte di contenuto «Vimeo Stream» serve a visualizzare una sequenza completa di video provenienti da un utente, un album, un gruppo o un canale. Se desideri visualizzare un singolo video Vimeo, seleziona la fonte di contenuto «Default Slider» e aggiungi un livello video nell'editor delle diapositive.

en: The “YouTube Stream” content source is used to display a full stream of videos from a channel/playlist. If you want to display a single youtube video, please select the content source “Default Slider” and add a video layer in the slide editor.
it: La fonte di contenuto «YouTube Stream» serve a visualizzare un flusso completo di video provenienti da un canale o da una playlist. Se desideri visualizzare un singolo video di YouTube, seleziona la fonte di contenuto «Default Slider» e aggiungi un livello video nell'editor delle diapositive.

en: ThemePunch Cookie
it: Cookie ThemePunch

en: ThemePunch Server
it: Server ThemePunch

en: ThemePunch server error. Please contact our support for details.
it: Errore del server ThemePunch. Contatta il nostro servizio di assistenza per ulteriori dettagli.

en: ThemePunch server response could not be decoded!
it: Impossibile decodificare la risposta del server ThemePunch!

en: There is a new version (<a href="https://www.sliderrevolution.com/documentation/changelog/?utm_source=sandbox&utm_medium=wpplugins&utm_campaign=srtrials&utm_content=updateinfo#
it: È disponibile una nuova versione (<a href="https://www.sliderrevolution.com/documentation/changelog/?utm_source=sandbox&utm_medium=wpplugins&utm_campaign=srtrials&utm_content=updateinfo#

en: There is a problem with some of your<br>Slider Revolution Addons
it: C'è un problema con alcuni dei tuoi<br>componenti aggiuntivi di Slider Revolution

en: There is no image on this slide to pick color from
it: In questa diapositiva non è presente alcuna immagine da cui selezionare il colore.

en: Thickness
it: Spessore

en: This Element
it: Questo elemento

en: This Month
it: Questo mese

en: This Source Type must be from posts.
it: Questo tipo di sorgente deve provenire dai post.

en: This feature isn't available <br>in Sanbox mode
it: Questa funzione non è disponibile <br>in modalità Sandbox

en: This is a <b>Premium template</b> from the Slider Revolution
it: Questo è un <b>modello Premium</b> di Slider Revolution.

en: This is your risk-free space to explore Slider Revolution 7.
it: Questo è il tuo spazio senza rischi per scoprire Slider Revolution 7.

en: This thing will be hidden
it: Questa cosa sarà nascosta

en: This will delete all RevSlider 6 modules and Databases that were not migrated to RevSlider 7.<br> This action cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
it: Questa operazione eliminerà tutti i moduli RevSlider 6 e i database che non sono stati migrati a RevSlider 7.<br> Questa azione non può essere annullata. Sei sicuro di voler procedere?

en: This will overwrite the Custom Preset with the current Settings
it: Questo sovrascriverà il preset personalizzato con le impostazioni correnti.

en: This will overwrite the Global Preset with the current Settings
it: Questo sovrascriverà le impostazioni predefinite globali con le impostazioni correnti.

en: This will overwrite the Global Skin with the current Settings
it: Questo sovrascriverà la skin globale con le impostazioni correnti.

en: Three Spikes
it: Tre punte

en: Throw
it: Lanciare

en: Thu
it: Gio

en: Thumb
it: Miniatura

en: Thumb Offset
it: Offset pollice

en: Thumb Scale
it: Bilancia a pollice

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Thumbs
it: Miniature

en: Till
it: Fino a

en: Till Slide
it: Fino a Slide

en: Tilt
it: Inclinazione

en: Time
it: Orario

en: Time Offset
it: Offset temporale

en: TimeLine
it: Tempistica

en: Timed
it: A tempo

en: Timeline Animation Speed
it: Velocità animazione timeline

en: Timeline Based
it: Basato sulla cronologia

en: Timer Settings
it: Impostazioni del timer

en: Timing
it: Tempistica

en: Timing and Flow
it: Tempistica e flusso

en: Tiny
it: Minuscolo

en: Title
it: Titolo

en: Title Ascending (A to Z)
it: Titolo in ordine crescente (dalla A alla Z)

en: Title Axis "X"
it: Asse "X"

en: Title Axis "Y"
it: Asse "Y"

en: Title Descending (Z to A)
it: Titolo in ordine decrescente (da Z ad A)

en: Title updated
it: Titolo aggiornato

en: To
it: A

en: To Blur
it: Per sfocare

en: To Center
it: Al centro

en: To add as a <b>modal</b> in the <b>pages and posts</b> editor insert the shortcode:
it: Per aggiungere un <b>modale</b> nell'editor delle <b>pagine e dei post</b>, inserisci lo shortcode:

en: To add only to single pages, use:
it: Per aggiungere solo a singole pagine, utilizzare:

en: To add only to the homepage, use:
it: Per aggiungere solo alla homepage, usa:

en: To add to theme HTML, use:
it: Per aggiungere al tema HTML, utilizzare:

en: To add via widgets, drag the "Revolution Module" widget from the <b>widgets panel</b> to the desired sidebar.
it: Per aggiungere tramite widget, trascina il widget "Revolution Module" dal <b>pannello dei widget</b> alla barra laterale desiderata.

en: To embed in the <b>pages and posts</b> editor, insert the shortcode:
it: Per incorporarlo nell'editor <b>delle pagine e dei post</b>, inserisci lo shortcode:

en: To ensure maximum compatibility, it's important to check the following points:
it: Per garantire la massima compatibilità, è importante verificare i seguenti punti:

en: To unlock saving, publishing, and  the full<br>feature set, grab a license — plans start <br>at €39/year.
it: Per sbloccare le funzioni di salvataggio, pubblicazione e l'<br>funzionalità, acquista una licenza: i piani partono <br>da 39 € all’anno.

en: Today
it: Oggi

en: Toggle
it: Seleziona

en: Toggle Class
it: Attiva/Disattiva Classe

en: Toggle Media
it: Tendina Media

en: Toggle Mute Media
it: Attiva/Disattiva l’audio dei media

en: Toggle Playback
it: Attiva/disattiva riproduzione

en: Toggle Scene
it: Attiva/disattiva scena

en: Toggle Scenes
it: Attiva/disattiva scene

en: Toggle Slide
it: Attiva/disattiva diapositiva

en: Toggled Body Class
it: Classe corpo attivata

en: Toggled Text
it: Testo attivato/disattivato

en: Toggles the visibility of static slide layers when a non-static slide is selected in the editor.
it: Attiva o disattiva la visibilità dei livelli delle diapositive statiche quando nell'editor è selezionata una diapositiva non statica.

en: Tomorrow
it: Domani

en: Tone
it: Tono

en: Too close! Move markers further apart.
it: Troppo vicini! Allontana i segnalini.

en: Top
it: In alto

en: Top - Bottom
it: Dall'alto verso il basso

en: Top Border
it: Bordo Superiore

en: Top Center
it: Alto Centro

en: Top Left
it: In alto a sinistra

en: Top Left - Bottom Right
it: In alto a sinistra - In basso a destra

en: Top Left to Bottom Right
it: Dall'alto sinistra verso il basso destra

en: Top Right
it: Alto a Destra

en: Top Right - Bottom Left
it: In alto a destra - In basso a sinistra

en: Top Right to Bottom Left
it: Dall'alto destra verso il basso sinistra

en: Top Spike
it: Punta superiore

en: Top To Bottom
it: Dall'Alto verso il Basso

en: Top Window
it: Finestra superiore

en: Top to Bottom
it: Dall'alto in basso

en: Total Spread
it: Diffusione totale

en: Touch Sensitivity (Fingers)
it: Sensibilità al tocco (dita)

en: Tour Cancelled
it: Tour annullato

en: Towards Centre
it: Verso il centro

en: Track
it: Traccia

en: Traditional
it: Tradizionale

en: Transfer Children
it: Trasferimento dei bambini

en: Transfer Scene
it: Scena di trasferimento

en: Transform
it: Trasformazione

en: Transition
it: Transizione

en: Transition Behavior
it: Comportamento di transizione

en: Transition Pack
it: Pacchetto di transizione

en: Transition Style
it: Stile di transizione

en: Transition Time
it: Tempo di Transizione

en: Translate
it: Traduci

en: Translate All Languages
it: Traduci tutte le lingue

en: Translate Content with AI
it: Traduci il contenuto con l'IA

en: Translate Missing Only
it: Traduci solo il testo mancante

en: Translating in Progress
it: Traduzione in corso

en: Translating your text...
it: Traduzione del testo...

en: Translation Mode
it: Modalità traduzione

en: Transparent
it: Trasparente

en: Travel
it: Viaggi

en: Triangle
it: Triangolo

en: Triangles
it: Triangoli

en: Trigger Out Animation
it: Animazione di attivazione

en: Triggers any PopUp
it: Attiva qualsiasi PopUp

en: True
it: Vero

en: Tue
it: Mar

en: Tunnel
it: Galleria

en: Tween Speed
it: Velocità intermedia

en: Twist Flip
it: Giro con capriola

en: Twist Size
it: Dimensione della spirale

en: Twitter Stream is no longer available, for further information, please check https://www.sliderrevolution.com/faq/why-are-we-dropping-twitter-api-integration/
it: Il flusso Twitter non è più disponibile. Per ulteriori informazioni, consultare https://www.sliderrevolution.com/faq/why-are-we-dropping-twitter-api-integration/.

en: Two Spikes
it: Due punte

en: Type
it: Tipo

en: Type 1
it: Tipo 1

en: Type 10
it: Tipo 10

en: Type 11
it: Tipo 11

en: Type 12
it: Tipo 12

en: Type 13
it: Tipo 13

en: Type 14
it: Tipo 14

en: Type 15
it: Tipo 15

en: Type 16
it: Tipo 16

en: Type 2
it: Tipo 2

en: Type 3
it: Tipo 3

en: Type 4
it: Tipo 4

en: Type 5
it: Tipo 5

en: Type 6
it: Tipo 6

en: Type 7
it: Tipo 7

en: Type 8
it: Tipo 8

en: Type 9
it: Tipo 9

en: Typewriter
it: Macchina da scrivere

en: Typewriter Enabled
it: Compatibile con le macchine da scrivere

en: URL not set or wrong format
it: URL non impostato o formato errato

en: Unable to install addon used in template.
it: Impossibile installare l'add-on utilizzato nel modello.

en: Unable to install addon(s) used in template.
it: Impossibile installare i componenti aggiuntivi utilizzati nel modello.

en: Uncover
it: Scoprire

en: Under Mask Animation
it: Animazione sotto la maschera

en: Underlay
it: Sottofondo

en: Underline
it: Sottolineato

en: Undo & Redo
it: Annulla e Ripeti

en: Ungroup Layers
it: Separare i livelli

en: Uniform
it: Divisa

en: Uniform Gaps
it: Lacune uniformi

en: Unit
it: Unità

en: Unknown Image Generation Engine.
it: Motore di generazione di immagini sconosciuto.

en: Unlock AI
it: Sblocca l'IA

en: Unlock All Premium Features
it: Sblocca tutte le funzionalità Premium

en: Unlock Premium Features
it: Sblocca le funzionalità Premium

en: Unmute Media
it: Media Rimuovi Muto

en: Unnamed Path
it: Sentiero senza nome

en: Unpublish
it: Non Pubblicare

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Unsaved
it: Non salvato

en: Unset
it: Disinserisci

en: Unsorted
it: Non Ordinato

en: Unsplash License
it: Licenza Unsplash

en: Unsupported API version.
it: Versione API non supportata.

en: Until First Grab
it: Fino al primo prelievo

en: Up
it: Su

en: Up & Down
it: Su e giù

en: Up & Down Arrows
it: Frecce su e giù

en: Up Icon
it: Icona verso l'alto

en: Update Addon
it: Aggiorna Addon

en: Update All
it: Aggiorna tutto

en: Update Available
it: Aggiornamento disponibile

en: Update Cross-Module Actions
it: Aggiornamento delle azioni tra moduli

en: Update Font Cache
it: Aggiorna cache dei font

en: Update Inline Scripts
it: Aggiornamento degli script inline

en: Update Path
it: Percorso di aggiornamento

en: Update System
it: Aggiornamento del sistema

en: Update To Latest Version
it: Aggiornamento all'ultima versione

en: Updates Available
it: Aggiornamenti disponibili

en: Updating
it: Aggiornamento

en: Updating Addons Library
it: Aggiornamento della libreria dei componenti aggiuntivi

en: Updating Elements Library
it: Aggiornamento della libreria degli elementi

en: Updating Slider Revolution
it: Aggiornamento di Slider Revolution

en: Upload Max Filesize
it: Dimensione max caricamento file

en: Upload folder writable
it: Carica cartella scrivibile

en: Uploading
it: In caricamento

en: Uploading Files
it: Caricamento dei file

en: Uploading...
it: Caricamento,..

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Upscale
it: Di lusso

en: Upscale Image
it: Immagine di alto livello

en: Upscaled image successfully added to your Media Library
it: Immagine ottimizzata aggiunta con successo alla tua Libreria multimediale

en: Urgent
it: Urgente

en: Usage
it: Utilizzo

en: Usage only allowed within Slider Revolution Plugin.
it: Utilizzo consentito solo all'interno del plugin Slider Revolution.

en: Use
it: Usa

en: Use "IN" Timeline
it: Utilizza la timeline "IN"

en: Use Advanced Transitions
it: Usa transizioni avanzate

en: Use Background Colors
it: Usa colori di sfondo

en: Use Deeplink Hash in URL
it: Utilizza Deeplink Hash nell'URL

en: Use Default Values
it: Utilizza valori predefiniti

en: Use Filters
it: Utilizza i filtri

en: Use Image
it: Usa immagine

en: Use Inline Mode
it: Utilizza la modalità inline

en: Use Internal Caching
it: Utilizza la cache interna

en: Use Lost Password Link
it: Usa il link "Password smarrita"

en: Use Motion Filter
it: Usa filtro movimento

en: Use Scale Offset
it: Utilizza offset scala

en: Use Shadow Effect
it: Usa effetto ombra

en: Use Slide Pan Zoom
it: Usa lo zoom con scorrimento

en: Use Timer
it: Usa il timer

en: Use a Pre-built Template
it: Utilizza un modello predefinito

en: Use as Modal
it: Usa come modale

en: Use this Audio
it: Usa questo audio

en: Use this Image
it: Usa questa immagine

en: Use this Video
it: Usa questo video

en: Used By:
it: Utilizzato da:

en: Used Colors
it: Colori utilizzati

en: Used SVG Icons
it: Icone SVG utilizzate

en: User
it: Utente

en: User Interaction
it: Interazione Utente

en: User Name
it: Nome utente

en: User Public Photos
it: Foto pubbliche dell' utente

en: User URL
it: UR utente

en: V7 Tables Cleared
it: Tavoli V7 sgomberati

en: Value Color
it: Valore colore

en: Values
it: Valori

en: Values Color
it: Colori dei valori

en: Values Color on X Axis
it: Valori del colore sull'asse X

en: Values Font Family
it: Famiglia di caratteri Values

en: Values on Axis "X"
it: Valori sull'asse "X"

en: Values on Axis "Y"
it: Valori sull'asse "Y"

en: Values with Preset
it: Valori con impostazioni predefinite

en: Variant
it: Variante

en: Variations
it: Variazioni

en: Varying Movement
it: Movimenti variabili

en: Varying Speed
it: Velocità variabile

en: Vector
it: Vettore

en: Veertical Slide
it: Scivolo verticale

en: Velocity Dissipation
it: Dissipazione della velocità

en: Vertex Amount
it: Importo del vertice

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical Align
it: Allineamento Verticale

en: Vertical Bar
it: Barra verticale

en: Vertical Center
it: Allinea verticalmente al centro

en: Vertical Fade
it: Dissolvenza verticale

en: Vertical Flip
it: Capriola verticale

en: Vertical Large
it: Verticale grande

en: Vertical Line
it: Linea Verticale

en: Vertical Lock
it: Blocco verticale

en: Vertical Marker
it: Indicatore verticale

en: Vertical Markers
it: Indicatori verticali

en: Vertical Medium
it: Mezzo verticale

en: Vertical Segments
it: Segmenti verticali

en: Vertical Small
it: Verticale piccolo

en: Video Arguements
it: Argomenti video

en: Video Content
it: Contenuto video

en: Video Poster
it: Poster video

en: Video cover could not be loaded
it: Impossibile caricare la copertina del video

en: Videos
it: Video

en: Videos from
it: Video da

en: View
it: Visualizza

en: View Distance
it: Distanza della visibilita'

en: View all posts in %s
it: Vedi tutti gli articoli in %s

en: Viewport Threshold (+/-)
it: Soglia finestra (+/-)

en: Vimeo ID
it: ID Vimeo

en: Vimeo Source
it: Fonte Vimeo

en: Vintage / Film Grain
it: Vintage / Grana della pellicola

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visibility & Wrapper
it: Visibilità e wrapper

en: Visibility in Editor
it: Visibilità nell'Editor

en: Visible
it: Visibile

en: Visible Amount
it: Importo visibile

en: Visible if Focused
it: Visibile se focalizzato

en: Visible if Module Hovered
it: Visibile se il cursore passa sopra il modulo

en: Visual Distortions
it: Distorsioni visive

en: Visual Effects
it: Effetti visivi

en: Vortex Clockwise
it: Vortice in senso orario

en: Vortex Counter Clockwise
it: Vortice in senso antiorario

en: Vortex Effect
it: Effetto vortice

en: Vortex Random
it: Vortex Casuale

en: Wait
it: Attendi

en: Wait for API Call
it: Attendere la chiamata API

en: Wait for text generation to finish ...
it: Attendere il completamento della generazione del testo ...

en: Watch Video Tour
it: Guarda il video tour

en: Water Drop
it: Goccia d'acqua

en: Water Surface
it: Superficie dell'acqua

en: Waterfall
it: Cascata

en: Wave
it: Onda

en: Wave Cut
it: Taglio ondulato

en: Wave Loop
it: Ciclo d'onda

en: Waves
it: Onde

en: We Got You Covered.
it: Ci pensiamo noi.

en: We are confident that you will feel right at home in Slider Revolution 7.  Here are useful resources in case you have any questions or run into issues:
it: Siamo certi che ti sentirai subito a tuo agio con Slider Revolution 7. Ecco alcune risorse utili nel caso avessi domande o dovessi incontrare difficoltà:

en: We can help you restore everything now, all you <br>have to do is choose one of the options below:
it: Possiamo aiutarti a ripristinare tutto ora, tutto quello che <br>devi fare è scegliere una delle opzioni qui sotto:

en: We save your current data and connect to your Facebook Page
it: Salviamo i tuoi dati attuali e ci colleghiamo alla tua pagina Facebook.

en: Weather
it: Meteo

en: Website Content Sources
it: Fonti dei contenuti del sito web

en: Wed
it: Mer

en: Weight
it: Peso

en: Welcome to SR7
it: Benvenuti su SR7

en: Welcome to Slider Revolution 7!
it: Benvenuto in Slider Revolution 7!

en: Welcome to the Slider Revolution 7 Sandbox
it: Benvenuto nella Sandbox di Slider Revolution 7

en: What's Changed from SR6 to SR7?
it: Cosa è cambiato dalla versione SR6 alla versione SR7?

en: What’s Changed from SR6 to SR7?
it: Cosa è cambiato dalla versione SR6 alla versione SR7?

en: Wheel Scroll
it: Rotella di scorrimento

en: When enabled, the carousel automatically adjusts the combined width or height of slides to exceed the visible area, allowing for seamless infinite scrolling.
it: Quando è attivata, la funzione carosello regola automaticamente la larghezza o l'altezza complessiva delle diapositive in modo che superino l'area visibile, consentendo uno scorrimento infinito senza interruzioni.

en: When enabled, the module’s height remains fixed between breakpoints. At the next breakpoint, the height updates to match the content flow container height defined for that device size.
it: Se abilitata, l'altezza del modulo rimane fissa tra i punti di interruzione. Al punto di interruzione successivo, l'altezza viene aggiornata in modo da corrispondere all'altezza del contenitore del flusso di contenuto definita per quella dimensione del dispositivo.

en: When no Feat. Image set
it: Quando non è stata impostata alcuna immagine in evidenza

en: WhiteBoard
it: Lavagna bianca

en: Whiteboard
it: Lavagna bianca

en: Wide Desktop
it: Ampio desktop

en: Wide Screen
it: Schermo panoramico

en: Wide Screen Breakpoint
it: Punto di interruzione schermo panoramico

en: Wide Wrapper
it: Avvolgitore largo

en: Width
it: Larghezza

en: Wiggle Horizontal
it: Oscillazione orizzontale

en: Wiggle Vertical
it: Wiggle verticale

en: Wild Fade
it: Sbiadimento selvaggio

en: Window
it: Finestra

en: Window Height
it: Altezza della finestra

en: Wire
it: Bonifico Bancario

en: Wondering why this happened? Click here!
it: Ti chiedi perché è successo? Clicca qui!

en: Woo Post ID
it: Woo ID post

en: Woo Products
it: Woo Prodotti

en: Woo Types
it: Tipi di Woo

en: Word Count Target
it: Obiettivo numero di parole

en: WordPess Library
it: Libreria WordPess

en: WordPress Gallery
it: Galleria BLS Apps

en: WordPress Posts
it: Posts di Wordpress

en: WordPress doesn't allow this filetype
it: WordPress non consente questo tipo di file

en: Wordpress Library
it: Libreria di Wordpress

en: Words
it: Parole

en: Wrap In
it: Avvolgi

en: Wrap Out
it: Conclusione

en: Wrapper
it: Involucro

en: Wrapper Attributes
it: Attributi del Wrapper

en: Wrapper Class
it: Classe Wrapper

en: Wrapper HTML Class
it: Classe HTML wrapper

en: Wrapper HTML ID
it: ID HTML wrapper

en: Wrapper Motion
it: Movimento avvolgente

en: Wrapper Overflow Hidden
it: Sovraccarico del wrapper nascosto

en: Write
it: Scrivi

en: Wrong category format
it: Formato di categoria errato

en: Wrong data format.
it: Formato dati errato.

en: Wrong export slider file format! Please make sure that the uploaded file is a zip file with a correct slider_data.json file.
it: Formato file slider di esportazione errato! Assicurati che il file caricato sia un file zip con un file slider_data.json corretto.

en: Wrong request!
it: Errore richiesta errata!

en: Wrong status in creation process.
it: Stato errato nel processo di creazione.

en: Wrongly formated Slide ID
it: ID diapositiva formattato in modo errato

en: X Axis Title Color
it: Colore del titolo dell'asse X

en: X Axis Value
it: Valore dell'asse X

en: X Rotation
it: Rotazione X

en: XY Plane
it: Piano XY

en: XZ Plane
it: Piano XZ

en: Y Rotation
it: Rotazione Y

en: YZ Plane
it: Piano YZ

en: Yes
it: Sì

en: You are about leaving the Page...
it: Stai per lasciare la pagina...

en: You can modify, copy and distribute the photos. All without asking for permission or setting a link to the source. So, attribution is not required.
it: È possibile modificare, copiare e distribuire le foto. Tutto senza chiedere l'autorizzazione o l'impostazione di un collegamento alla fonte. Quindi, l'attribuzione non è necessaria.

en: You can modify, copy and distribute the videos. All without asking for permission or setting a link to the source. So, attribution is not required.
it: È possibile modificare, copiare e distribuire i video. Tutto senza chiedere il permesso o impostare un collegamento alla fonte. Pertanto, l'attribuzione non è richiesta.

en: You can not insert elements deeper than 5 levels.
it: Non è possibile inserire elementi più profondi di 5 livelli.

en: You can not insert multiple places elements, please select max one Element before you paste.
it: Non è possibile inserire più elementi, selezionare al massimo un elemento prima di incollare.

en: You currently have access to<br>these Slider Revolution features:
it: Attualmente hai accesso a<br>queste funzionalità di Slider Revolution:

en: YouTube Api Key <a class="sr--link--inner-text"  href="https://developers.google.com/youtube/v3/getting-started#before-you-start" noopener target="_blank">(Where to get)</a>
it: Chiave API YouTube <a class="sr--link--inner-text"  href="https://developers.google.com/youtube/v3/getting-started#before-you-start" noopener target="_blank">(dove ottenerla)</a>

en: YouTube ID
it: ID YouTube

en: YouTube No-Cookie Mode
it: Modalità senza cookie di YouTube

en: YouTube Source
it: Fonte YouTube

en: Your AI Credit balance.Add AI Credits anytime through your member dashboard.
it: Il tuo saldo di crediti AI. Aggiungi crediti AI in qualsiasi momento tramite la tua dashboard membro.

en: Your Modules
it: I tuoi moduli

en: Your Slider Revolution License has been Deactivated!
it: La tua licenza Slider Revolution è stata disattivata!

en: Your credits will be added to the selected license immediately after payment.
it: I crediti saranno aggiunti alla licenza selezionata immediatamente dopo il pagamento.

en: You’re already on the latest version. No new update is available at the moment. Please try again later.
it: Hai già l'ultima versione. Al momento non sono disponibili nuovi aggiornamenti. Riprova più tardi.

en: Z Rotation
it: Rotazione Z

en: Z to A
it: Z a A

en: Zlib Library
it: Libreria Zlib

en: Zoom & Fade
it: Zoom e dissolvenza

en: Zoom Animation
it: Animazione Zoom

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Diminuisci

en: Zoom Out & Slide In
it: Zoom indietro e scorrimento in avanti

en: Zoom Over
it: Ingrandisci

en: Zoom-in
it: Ingrandisci

en: Zoom-out
it: Riduci

en: Zooms
it: Zoom

en: addon
it: add-on

en: and/or add the current page to the
it: e/o aggiungere la pagina corrente

en: at
it: il

[ctx: block description]
en: Add your Slider Revolution Module!
it: Aggiungi il tuo modulo Slider Revolution!

en: chars.
it: caratteri.

en: click
it: clicca

en: color
it: colore

en: could not be created
it: non è stato possibile creare

en: could not be created programmatically
it: non è stato possibile crearlo tramite codice

en: could not be installed.<br>The import process was canceled.
it: Impossibile installare.<br>Il processo di importazione è stato annullato.

en: deleted
it: eliminato

en: duplicated
it: duplicato

en: exits already
it: esce già

en: for the
it: per il

en: frame/sec
it: fotogrammi al secondo

en: from
it: dal

en: from Scene
it: da Scene

en: git repository
it: repository git

en: handles for fine-tuning curves
it: maniglie per la regolazione fine delle curve

en: here
it: clicca qui

en: i.e.:
it: cioè:

en: iOS G. Permission
it: iOS G. Autorizzazione

en: iOS Gyroscope
it: Giroscopio iOS

en: iOS Gyroscope Permission
it: Autorizzazione giroscopio iOS

en: iOS Sort Mode
it: Modalità di ordinamento iOS

en: in the "Global Settings" of Slider Revolution.
it: nelle "Impostazioni globali" di Slider Revolution.

en: is Enabled
it: è abilitato

en: is not available
it: scelta non è disponibile nella data selezionata. Si prega di fare una nuova ricerca con un'altra data

en: items selected
it: articoli selezionati

en: layer
it: strato

en: lines
it: linee

en: mask
it: maschera

en: minutes left
it: minuti rimanenti

en: mpeg not set
it: mpeg non impostato

en: none
it: niente

en: not in this Scene
it: non in questa scena

en: of
it: di

en: on that particular website.
it: su quel particolare sito web.

en: or
it: o

en: pan
it: padella

en: registered license key
it: chiave di licenza registrata

en: saved
it: salvato

en: scaleY
it: <g id="1">scale</g>Y

en: seconds left
it: secondi rimasti

en: settings not saved yet
it: impostazioni non ancora salvate

en: slider_data.json does not exist in root of zip!
it: slider_data.json non esiste nella directory principale dello zip!

en: template library
it: libreria di modelli

en: the path itself
it: il percorso stesso

en: thumbs Skin Type
it: pollici Tipo di pelle

en: to
it: a

en: to Scene
it: alla scena

en: to add points
it: per aggiungere punti

en: to get handles from corners
it: per ottenere maniglie dagli angoli

en: to remove points
it: per rimuovere punti

en: to select multiple points
it: per selezionare più punti

en: under the license
it: dalla concessione

en: with current Settings
it: con le impostazioni attuali

en: words
it: parole

en: zip file contains illegal files
it: Il file zip contiene file illegali.

en: © Copyright & License Info
it: © Informazioni su copyright e licenza
